AB Pasaportu Nasıl Alınır

Avrupa Birliği Pasaportu Nasıl Alınır

Yurtdışına çıkmak isteyen ve Avrupa ülkelerinde seyahat,eğitim, turizm gibi amaçlarla bulunmak isteyen kişiler için en önemli pasaportlardan biri AB-Pasaportudur. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti pasaportu Avrupa lokasyonundaki ülkeler için pek itibar bakımından güçlü bir pasaport değildir.. Bunun sebebi ülkenin sosyokültürel ve ekonomik olarak Avrupa ülkelerinden biraz daha farklı ve ayrı olmasıdır. Bu yüzden Avrupa ülkelerine ziyaretlerde bulunan Türk vatandaşları seyahatlerinde kolaylık ve rahatlık açısından AB ülkelerine ait pasaportlara ihtiyaç duyarlar. Peki AB pasaportu nasıl alınır ? Aslında AB pasaportu diye bir pasaportun varlığından söz edilemez. Avrupa ülkelerinin Schengen vizesi vardır. Nasıl Avrupa birliği ülkelerinin ortak birimi olan EURO varsa Schengen vizesi ile Avrupa birliği ülkelerine kolayca giriş çıkış yapılabilir.

Avrupa ülkelerinin Schengen vizesi haricinde kendilerine ait vizeleri de mevcuttur. Örneğin Alman vatandaşıysanız Alman vizesi, Fransız vatandaşlığınız varsa da Fransız vizesi ile Schengen vizesi gibi Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz. Bu vizelere sahip olmanın avantajları da oldukça fazladır. Giriş çıkışların yapıldığı polis kontrol noktalarında turistik yada iş/eğitim amaçlı ziyaret yapıyorsanız yoğun bir şekilde sorulara veya bekletilmeye maruz kalmazsınız. Fakat AB pasaportunuz yoksa Romanya gibi gelişmişlikte ülkemizin kat be kat altında yer alan ülkelere gitseniz dahi polis kontrol noktalarında sıkıntı yaşamanız olası bir durumdur. Ayrıca yanınızda veya banka hesabınızda ne kadar paranız olduğu, ülkede kaç gün veya ne amaçla kalacağınız gibi yoğun sorularla karşılaşabiliyorsunuz.

Konuyu özetlemek gerekirse; Avrupa birliği ülkelerine ait pasaporta sahip olmak için Avrupa birliği ülkelerinden birinin vatandaşı veya bu ülkelerin size özel olarak verdiği bu pasaportlara sahip olmalısınız. Bu pasaportu almaya hak kazanmak için ise kimi zaman o ülkenin vatandaşı olmak, kimi zaman oturma veya çalışma iznine sahip olmak kimi zaman ise özel nedenlerle o ülkenin size bu pasaportu vermesi gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas