Adsenseden Para Kazanan Vergi Verir mi

Adsenseden Para Kazanan Vergi Verir mi

İnternet sitesi sahiplerinin en çok tercih ettiği reklam firması Adsense’dir. Google’dan dolayı güvenilir bir firma olması, reklam verenlerin sayısının milyarları geçmesi haliyle fiyatlarında daha cazip olması adsense’i çekici kılmıştır. Adsense kullanıcılarının kafasında en çok merak ettiği şeylerden biri ise kazançları dolayısıyla vergi ödeyip ödemeyecekleri. Bu sorunun cevabını önce Google kurumsal sitesinden nasıl açıklamış ona bakalım.

Google şöyle diyor;  “AdSense yayıncıları, kendi bölgelerindeki resmi makamların belirlediği yerel vergi yasalarına uygun hareket etmekle sorumludur.” Yani siz hangi bölgede hangi ülkede sitenizi yayınlıyorsanız o ülkenin belirttiği yasalara göre vergi de verebilirsiniz. Peki bizim ülkemizde durum nedir ?

Türkiye vergi sistemi internet dünyasını daha yeni tanıyor. Bu tanışmayla birlikte internet aracılığıyla kazanılan paralara kesilen vergilere de her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Mesela henüz daha geçtiğimiz ay sosyal medyadan yapılan reklamlara %15 vergi uygulaması getirildi. Ünlülerin İnstagram, twitter, facebook aracılığıyla yaptığı reklamlara vergi ödemesi demek bu. Adsense’e dönelim. Şu an için Adsense’de öyle bir durum yok fakat bir yasa var ki Adsense geliriniz 5000 TL üzerindeyse size de bazı yükümlülükler geliyor. Kurallar açık. Türkiye Cumhuriyeti Sınırlarında yaşıyorsan ve ticari faaliyetlerde bulunuyorsanız vergi vereceksiniz. İnternetten e-ticaret faaliyetinde bulunuyorsanız zaten kazancınız ne olursa olsun vergi vermek zorundasınız. O konunun herhangi bir tartışması mümkün değil. Fakat webmasterlar için durum nedir. Örneğin blogunuz varsa haber paylaşmaktaysanız adsense’den de 2.000 3.000 TL gibi bir gelir varsa adsense’den vergi vermemiz gerekir mi ? Cevap Hayır! Kazancınız GVK’nun 80. maddesi kapsamında arızi kazanç (arızi ticari kazanç veya arızi serbest meslek kazancı) kategorisine girer. 23.000 liraya kadar olan bu kazançlar vergiden muaftır. Dolayısıyla 23.000 lirayı aşmayan bir geliriniz varsa ödeme yapmanız gerekmez. Sitenizin reklam geliri 50,000 lirayı aşar yüz binlerce lira para kazanan bir girişiminiz olur zaten böyle bir durumda kimsenin freelance çalışacağını zannetmiyorum. Muhakkak bu başarıyı yakalayan kişi profesyonelleşmek isteyecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas