B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır

Araba kullanmayanlar için dahi b sınıfı sürücü belgesine sahip olmak neredeyse bir ihtiyaç haline gelmektedir. İşe giderken otobüs, metro, metrobüs gibi araçlarla işimize gidiyor olduğumuzda dahi bir iş başvurusunda bize ilk sorulan sorulardan biri “b sınıfı ehliyete sahip misiniz?” sorusudur.  Bu ehliyetler arasında da en çok kullanılan, “B Sınıfı ehliyet” yani otomobil ehliyetidir. Bu makalede sizlere B sınıfı ehliyet nasıl alınır sorusunun cevaplarını anlatacağız.

Öncelikle bir ehliyet kursuna kayıt olmanız gerekmektedir. Ehliyet kurusuna gidin “B sınıfı ehliyet almak istiyorum” demelisiniz. Yaşınızı 18’i aşmış ve herhangi hukuksal bir engeliniz bulunmuyorsa, kurs da size ücretlendirme ve kayıt için gerekli evraklar hakkında bilgi verecektir. Genellikle kurs ücretleri 2016 yılı baz alındığında kurs ücretleri 500 TL’den başlamaktadır. Pahalı semtlerde bu ücret 2000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kurs sizleri sağlık raporu almanız için bir hastaneye yönlendirecektir. Kursların anlaşmalı olduğu hastaneler bu işi 40-50 TL arası yapmaktadır. Eğer ücret ödemek istemiyorsanız bağlı olduğunuz aile hekimliğine giderek de alabilirsiniz. Sağlı raporunuzu aldıktan sonra bir de kursa sabıka kaydı vermeniz gerekmektedir. Bu kayıt e-devlet aracılığıyla alınabildiği için kursun sekreteri veya müdürü sizlerin şifresini yanınızda alıp bunu ücretsiz olarak çıkarabilmektedir. Sağlık raporunuzun ve gerekli raporlarınız hazırlandıktan sonra dosyanıza eklenir.

Şimdi ise ders zamanı. Size motor, trafik ve ilk yardım dersi kitapları verilir. Bazı kurslar daha sınav aşamasından önce sizlere direksiyon dersi vermeye başlar. Bazıları ise sınavı herkesin geçeceğini varsayarak daha yazılı sınavlardan önce dersler verir. Yazılı sınavda başarılı bir puan alırsanız sıra direksiyon dersine geçer. Kurs size 14 saat zorunla direksiyon dersi vermek zorundadır. Direksiyon derslerinizi tamamladıktan sonra direksiyon sınavına girersiniz. Eğer sınavda başarılı olursanız ehliyet almaya hak kazanırsınız. Ehliyet alma işlemlerinde ise internetten trafik şu müdürlüklerine ehliyet alma talebinizi içeren randevuda bulursunuz. Randevu saatinde gerekli evraklar ve ehliyet ücretinizle başvurursanız. Ehliyetiniz çıkmadan sizlere idarelik bir sürücü belgesi verirler. Sonra ise size postayla ehliyetinizi gönderirler. Böylece ehliyetinizi almış olursunuz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas