Beş Yıl İçinde Ödenmeyen Borçlar Siliniyor mu

Beş Yıl İçinde Ödenmeyen Borçlar Siliniyor mu

Kredi kartı veya kredi borçlusu tanımı artık ne kadar kulağa monoton gelir oldu. Sıradan bir durum oldu. Kendimizin veya akrabamız, arkadaşlarımız arasında da illaki kredi veya kredi kartı borçlusu vardır. Bilindiği üzere zaten ülkemizde kredi ve kredi kartı borçlarını ödemeyen veya ödemekte zorlananların sayısı ve de icra takibine düşenlerin sayısının çoğaldığını duymaktayız. Dediğimiz gibi sizin de yakın çevrenizde kredi borcu ile uğraşan veya icralık olanlar vardır. Peki bankalara borçlarını ödeyemeyenlere ne oluyor. Borcu zamanla af mı oluyor yoksa iyice mi artıyor.

Sizlerin de bildiği üzere borcun takibe düşmesi yani icralık  olması ve ardından ilgili icra dairesi tarafından  ödeme emrinin tebliği, ve daha sonra da borçlunun mal beyanı, haciz, haczedilen malların satılması işlemleri sırasıyla gelmektedir. Peki diyelim ki borçlunun tüm malları haczedilip satıldı ama hala bankaya olan borcu ödemeye yetmedi ve borç bitmedi. Bu durumda ne olacak. Sık duyulan bir duyum, bankalara 5 yıl içinde ödenmeyen borçlar silinir mi acaba? Bu borç silinir gider lafını o kadar çok duyduk ki. Hatta bazıları o kadar abartıyor ki durumu beş yıl borçlulardan kaçarım borcum silinir diyor. İkametgahımı bildirmeden, adıma mal mülk almadan, iletişim kanallarımı sürekli değiştirim ve böyle böyle beş yıl boyunca izimi belli etmezsem nasılsa borç siliniyormuş diye düşünenlerin olduğunu bile biliyoruz. Ama yok öyle bir şey, hiç kimse borcunu sildiremez, unutturamaz, ve hiç kurum kuruluş alacağından vazgeçmez. Belki alacağı miktarın bir kısmından vazgeçer veya faizinden vazgeçer o kadar.

Beş Yıl İçinde Ödenmeyen Borçlar Siliniyor mu

Beş Yıl İçinde Ödenmeyen Borçlar Siliniyor mu

Kimse Alacağını Silmez

Kredi veya kredi kartı olsun veya benzeri borç olsun, zaman aşımı ve borç silinmesi konusunda ülkemizde bu hususlarla ilgili ticari ve kanuni düzenlemeler borçlar kanununda düzenlenir. Bankalara olan borcu 5 yıl içinde ödemediğimizi varsayarsak ya da icra falan yapılıp mallar satılıp borç yine de bitmemişse bankanın yapacağı şey maaşınızın dörtte birini yani çeyreğinin aylık olarak kesilmesini ve bankaya ödenmesini sağlamaktır. Ancak kendi üzerinize yeni bir mal edinmeniz halinde de bunlara da hemen icra yoluyla aldırıp sattırabilir veya başka bir bankada açacağınız hesabınızdaki paranızı da haczettirebilir. İcra ve iflas kanununa göre ise borçlar için zaman aşımı süresi 20 yıldır. Ancak alacaklı her yeni resmi hukuki girişimi ile bu sürenin yenilenmesini sağlayabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas