Çeyiz Parası Nedir?

yurtdisiborclanma

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz parası diğer bir deyişle evlenme ödeneği ölüm yardımıdır. Her ne kadar ölüm yardımı ile çeyiz parası bağdaşmıyor gibi görünse de ölüm yardımı olmasının sebebi ölüm aylığı almakta iken evlilik sebebiyle maaşı kesilecek olan hak sahiplerine ödeme yapılacak olmasından dolayıdır. Yani ölüm nedeniyle aylığa bağlanan ancak evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilecek olan kız çocukları çeyiz parasına hak kazanırlar. Hak sahibi ilk defa çalışmasına 01.10.2008 tarihinden sonra başlamışsa bu durumda kendisine ödenecek olan çeyiz parası ücreti evlendiği esnada almakta olduğu maaşının iki yıllık tutar toplamına isabet eden rakamdır. Evlenme ödeneğinin ödenmesi SGK ya yapılacak yazılı bir başvuru ile mümkündür. Dilekçeye evlenme cüzdanının bir örneği eklenmelidir. Çeyiz parası isteyen hak sahibinin ödemeleri yani aylıkları evlendiği tarihi takip eden ödeme gününden itibaren durdurulur ve iki yıl sonra da tamamen kesilir. Bu iki yıl sonunda eğer bu ölüm aylığını alan başkaca hak sahibi var ise bunların aylıkları yükseltilir. Bu nedenle eğer ölüm aylığı almakta olan ve evlenen kişinin dışındakilerin maaşları iki yıl geçmesine rağmen artmıyorsa konuyu bir dilekçe ile derhal SGK’ya bildirmelidirler.

Çeyiz Parası Nasıl Ödenir?

01.10.2008 tarihinden önce çalışmaya başlayan kamu görevlilerinin hak sahipleri yani kamu görevlilerinin ölümleri nedeniyle hak sahiplerinin ölüm maaşı alması, dul ve yetim aylığı alan kişilerin çeyiz parası isteme durumları diğerlerine göre biraz daha farklıdır. Bu hak sahipleri 12 aylık maaşları tutarında  ikramiye alabilirler. Eğer hak sahibi 12 aydan önce boşanır ya da evlilik mahkeme kararı ile sakatlığına hükmedilirse bu durumda hak sahibine yapılacak aylık ödemeler ancak 12 aylık ikramiyenin eksik kalan kısmı tahsil edildikten sonra yapılabilir.

Çeyiz Parası İçin Nereye Başvurulur?

Çeyiz parası için SGK il müdürlüğüne tahsis talep ve beyan taahhüt dilekçesi ile başvurulur. Başvuru konusunda 4a veya 4b ayrımı bulunmamaktadır. Ancak 4c li hak sahiplerinin SGK’ya yaptıkları başvuru birimi kamu görevlileri emeklilik daire başkanlığıdır. Diğerleri emeklilik hizmetleri genel müdürlüğü birimine başvuru yapacaktır. Ayrıca 4c li hak sahipleri hali hazırda bir işte çalışmadıklarına dair beyanı SGK ya verirler. Dilekçe örnekleri kurumlarda mevcut olup matbu form olduğundan SGK da doldurulması önerilir.

Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas