Devlet Destekli Evlilik Kredisi Bilgileri

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Bilgileri

Ülkemizde genç bekarların son zamanlarda sevinçle takip ettiği bir destek haberi var o da devletin bekarlara sağladığı evlilik desteği. Son aylarda gündemde olan sosyal yaşam standartlarını arttırma ve düzenleme adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca devlet destekli evlilik kredisi imkanı ortaya çıkmıştır. Buna göre bakanlığın belirlemiş olduğu şartlar dahilinde evlenmeyi düşünen gençlere devlet maddi destek sağlaması adına faizsiz evlilik kredisi verilmektedir. Faizsiz evlilik kredisi desteği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan aşağıdaki şartların sağlanması ile verilmektedir. Peki nedir bu şartlar?

devlet destekli evlilik kredisi

devlet destekli evlilik kredisi

Evlilik Kredisinin Başvuru Şartları

Evlenecek olan kişi 18-24 yaş arasında olmalıdır. Türk ceza kanununda yer alan ağır suçlardan biri ile cezalandırılmamış olmalıdır. Maddi imkansızlıklar sebebiyle evlenemeyecek durumda olmalıdır. Sayılan bu kriterleri sağlamış olan bay veya bayan Türk vatandaşı devlet destekli ve faizsiz evlilik kredisinden faydalanabilmektedirler. Bakanlığın belirlemiş olduğu bu şartları sağlayan her vatandaşa faizsiz bir yıl geri ödemeksizin 10.000 lira evlilik kredisi devlet tarafından verilecek. Kredinin toplamda geri ödeme süresi dört yıl ile sınırlandırılmıştır. Verilecek olan bu kredi kamu bankası aracılığı ile vatandaşa ulaştırılacak. Ve ayrıca şunu da belirtmek isteriz ki evlenip te ilk yıl çocuk sahibi olan çiftin evlilik kredisi bir yıl süre daha ertelenebilmektedir.

Peki Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır diye sorarsanız, üniversite mezunu olanlar için 26 yaşına kadar uzatılmıştır. Evlenecek olan çiftlerden herhangi biri yetim veya devlet çocuk esirgeme yurtlarında kalmış ise, kredinin geri ödemesi yine bakanlık tarafından 2 yıl olarak ertelenebiliyor. Evlilik kredisi bankalar aracılığı ile verileceği için evlenmeyi düşünen kişi başvuru için banka hesabı olması gerekecektir. Ve bankaya çeyiz hesabı açtıracağınızı söyleyip hesabı kolayca açtırabilecekler.

Ödemelerin nasıl yapacağı konusu ise, bu uygulama kapsamında evlilik tarihinden önce en az üç yıl boyunca, aylık en az yüz lira, en fazla bin lira yatırmak gerekiyor. Ödemeler üçer aylık dilimler halinde üçyüz lira olarakta yapılabilecek. 3-4 yıl arasında yapılan ödeme tutarının % 10’u kadar devlet katkısı 4 bin TL’yi aşmamak koşuluyla, 4-5 yıl arasında yapılan ödeme tutarının % 15’i kadar devlet katkısı 4 bin 500 TL’yi aşmamak koşuluyla, 5 yıl veya daha uzun süre yapılan ödeme tutarının %20’si kadar devlet katkısı 5 bin TL’yi aşmamak koşuluyla katkı alınabilecek. Evlilik tarihinden itibaren 6 ay içinde, evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğuna dair nüfus müdürlüğünden alınacak belge ile bankaya başvurulması durumunda, en geç iki ay içinde hesabın bulunduğu bankadan para alınabilecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas