Dışarıdan İlkokul Diploması Nasıl Alınır

Dışarıdan İlkokul Diploması Nasıl Alınır

Bazen iş hayatına erken yaşlarda başlayıp ekmek derdine düşmekten, bazen finansal nedenlerle bazen de farklı problemler yüzünden eğitimimizi erken sona erdirmiş veya hiç bitirememiş olabiliyoruz. Yurdumuzda ise eğitimini tamamlayamamış veya yarıda bırakmış eğitim seviyeleri için dışarıdan bitirebileceğimiz açık diye adlandırılan eğitim programları bulunmaktadır. İnsanlar açık öğretim okuyarak, ilkokul, ortaokul, lise hatta üniversite diploması sahibi bile olabilmektedir. Bu makalede sizlere açık öğretim ortaokul diploması nasıl alınır konusunu anlatacağız.

Bu öğretim programına başvurmanız için zorunlu eğitim yaşınızın geçmiş olması gerekmektedir. Zorunlu eğitim yaşı ise 7 yaş ve 14 yaş  arasıdır. Yani 14 yaşını geçmiş ve ilkokul diploması sahibi olamadıysanız bu programdan yararlanabilirsiniz. Eğer ilköğretim 5. Sınıf mezunu değilseniz okuma yazma bildiğinize dair belgenizin de bulunması gerekmektedir. Eğer bu belgeniz yok ise yetiştirici ve tamamlayıcı eğitim programına katılarak halk eğitim şubelerinden bu belgeyi alabilirsiniz. Ayrıca 4. Sınıfı tamamladıysanız da bu programa başvurabilirsiniz. Peki bu programa katılmak için nasıl bir süreç sizleri bekliyor.

Halk eğitim merkezi ve mesleki eğitim müdürlüklerine, ilkokul diploması, ikinci kademe okur yazarlık belgesi bunun yanında yetiştirici ve tamamlayıcı temel Eğitim-B kurs belgesi, tasdikname(öğrenim belgesi ile birlikte müracaat etmelisiniz. Bu belgelerde kaşe, tarih no ve imzaların olması kesinlikle zorunludur. Ayrıca Ziraat Bankası veya Vakıfbank’a programa katılacak kişinin TC kimlik no su ile yatırılmış dekontunuzda bu belgeler arasında yer almalıdır. Bir adet vesikalık fotoğrafta bu belgelerde yer almalıdır. Eğer ilkokul mezunu iseniz bu programa 6. Sınıftan, 4. Sınıfı bitirmiş iseniz 5. Sınıftan başlayabileceksiniz. Ayrıca  2. Kademe okuryazarlık belgeniz var ise 6. Sınıftan kalfalık ustalık belgeniz var ise bu programa 7. Sınıftan başlarsınız. Herkese bu yolda başarılar diliyoruz. Öğrencilere ayrıca bu ön bilgiyi aldıktan sonra kayıt işlemlerine geçmeden Halk eğitim merkezlerine giderek daha detaylı bilgi almalarını tavsiye ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas