Doğru Yeme Alışkanlığı Nedir?

sigorta

Doğru Yeme Alışkanlığı Nedir?

Çok Çiğnemek Zayıflatıyor

Kilo almak ya da vermek. En büyük sorun sizce hangisi? Her ikisi de elbette. Kilo almak yanda daha başka bir deyişle vücuttaki yağ oranının artış göstermesi sağlık sorunlarının en öncülerinden. SGK lı olun ya da olmayın hastane yolu gözlemek istemiyorsanız yiyeceklere dikkat edin. Yediklerinizin günlük besin miktarlarına uygun olup olmadığını kontrol edin. Vücuttaki sindirim oranının yüksekliği yediklerimize bağlı olduğu kadar aynı zamanda yeme alışkanlıklarımıza da bağlı.

Çok Sindirmek İçin Sık Aralıklarla Yeyin.

Sindirim ne kadar çok olursa vücutta biriken yağ miktarı (depolanan) o kadar az olur. Örneğin yeme alışkanlığı çalışma ortamına göre değişen birinin depolanan yağ miktarı fazladır. Bunu genelleme olarak yapmak her ne kadar doğru olmasa da insülin direnci sorunu olanlar için bunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle öğünleri düzenli yemek ve her iki öğün arasında mutlaka az da olsa yemek sindirim sistemini çalıştıracaktır. Sindirim sisteminiz ne kadar düzenli ve doğru çalışırsa depolanan yağ miktarınız o kadar az olacaktır.

İyi Sindirim Uzun Yemekle Olur.

Sindirim sistemini olumlu etkileyecek en önemli faktörlerden biri de yemek yeme süresini uzatmaktır. Uzatma anlamını masa başında oturmak olarak anlamamak gerekir. Yemeği en iyi sindirme yolu yiyeceği yeterince çiğnemektir. Masa başında yiyeceğinizi sindirime hazırlamak için iyice çiğnemeli ve sonra yutmalısınız.

Tatlıyı Yemekten Hemen Sonra Yemeyin.

Ana yemeğinizi yedikten hemen sonra tatlının yenilmesi yapılacak en büyük hatadır. Daha henüz mideniz sindirim olayına geçmemişken hemen arkasına yenilen tatlı sindirim sistemini olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle yemekten hemen sonra tatlı yemek yerine midenizi dinlendirin. Yaklaşık en az bir saat sonra tatlı yemeniz daha doğru bir yeme alışkanlığı olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas