Domain Ticareti Yaparak Nasıl Para Kazanılır

Domain Ticareti Yaparak Nasıl Para Kazanılır

Domain alım satım piyasası internet dünyasında en çok para kazanılan piyasalardan biri haline gelmiştir. Bundan 20 sene öncesi satın alınan jenerik domainler şimdi yüz binlerce dolara alıcı bulmakta ve rakamları dudak uçuklatmaktadır. Jenerik domainler 90’lı yıllarda kapılmış olsa da her geçen gün yeni uzantılar domain piyasasına eklenmektedir. Domain yatırım yapmak isteyenler için henüz geç değildir ! Bu makalede siz okuyucularımıza “Domain Ticareti Yaparak Nasıl Para Kazanılır” konusunu anlatacağız.

Domain’den para kazanmanın bir sürü yolu vardır. En popüler yollardan biri düşecek domainleri satın almaktır. Webmaster siteleri ve domain siteleri her gün düşecek domainler listesi adı altında okuyucularına sunmaktadır. Siz de bu listeye bakarak düşecek domainleri satın almaya çalışabilirsiniz. Fakat bunun için domain broker denen sisteme kayıt olmanızı öneriyoruz. Domain broker nedir diye soracak olursanız siz bir domain firmasına bu domain düşer düşmez beni adıma al diye talimat verirsiniz. Bu firmada domain düşünce eğer alabiliyorsa domaini sizin için alır. Fakat bu satın alma işlemi gerçekleşmeden önce domain broker yapacağınız firmaya belirli bir ücret vermeniz gerekiyor. Domain satın alınsa da alınmasa da bu ücret verilmelidir. Bazı firmalar domaini satın aldıktan sonra ücretini size iade etmektedir.

Yeni Domainleri Takip Etmeli

Bir diğer domain den para kazanma yöntemi de yeni çıkan uzantıları takip etmektir. Neredeyse her yıl yeni yeni domain uzantıları piyasaya çıkıyor. Örneğin geçtiğimiz dönem .ist ve .istanbul domainleri çıktı. Bu domainlerden mesala forum.istanbul, gez.istanbul gibi domainleri satın alanlar belki bu domainleri yıllar sonra yüz binlerce dolara satabilecek. Sedo.com,  Godaddy gibi dünyaca ünlü siteleri takip ederek yeni çıkacak domainler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca domain satmak istiyorsanız da sedo.com u kullanarak öncelikle domaininizi kendi üzerinizi tescilleyip daha sonra satışını yapmanız mümkündür. Fakat bu satış için İngilizce bilmek gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas