Emekli Maaşı Bağlanması

temyizdenferagat

Emekli Maaşı Bağlanması

Aylık Primlerin Tahsili Yükümlülüğü

Yaşlılık Aylığı Bağlanması

 

Emeklilik Maaşı Bağlanmasına ilişkin iş mahkemesine dava açılması mümkündür. Öncelikle sigortalı çalışma süreleri mahkemeye açılacak dava ile tespit edilir. Yapılacak bu tespit ile birlikte SGK’ya resmi yolla yani bir dilekçe ile emeklilik aylığı bağlanması için talepte bulunulur. SGK burada iki yol izleyebilir.

 

1-SGK talebi kabul eder ve emeklilik maaşının bağlanması için gerekli işlemler başlatılır. SGK tarafından yapılacak bu kabul ile birlikte artık hak sahibi yaşlılık aylığı alabilecektir.

2-SGK emekli olmak isteyen kişinin talebini kabul etmez, reddeder. Bu durumda SGK’nın red kararına karşı ilgili kişi iş mahkemesine dava açmak durumundadır.

 

İşçinin emeklilik bağlanmasına yönelik talebi sigorta primlerinin işverence ödenmemesi nedeni ile reddedilemez. Zira sigorta primlerini işçinin maaşından kesip SGK’ya ödeme yükümlülüğü işverene aittir ve SGK bunu her zaman işverenden talep edebilir. SGK’nın tahsilde sorumlu olduğu ve prim ödemede işverenin yükümlü olduğu bir durumda emekli aylığı bağlanması yani yaşlılık aylığı bağlanması hakkı engellenemez.

 

Erkeklerde 29 yıl 7 ay 1 gün hizmet süresinin dolmuş olması ve 68 yaşını doldurmuş olması emeklilik aylığı alması için yeterli bir şarttır. Çalışmış olduğu işyerinde işverenin sigorta primlerini yatırmamış olması emekliliğe engel değildir. Ayrıca sigortalılık tespiti davası açılmış ise emekli aylığı talebinde bulunmak için bu davanın kesinleşmesinin beklenmesi de gerekmektedir.

Kaynaklar:

Emsal Yargı Kararları

Yagıtay 21.Hukuk Dairesi’nin 2012/6298 E , 2012/1054 K. sayılı ilamı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas