Emzirme Parası Nasıl Alınır

Emzirme Parası Nasıl Alınır

Bebeği olanların ya da bebeği olacak olanların merak edip araştırdığı konulardan biri emzirme yani süt parasıdır. SGK’nın yeni doğum yapan annelere karşılıksız olarak verdiği ve süt parası olarak da adlandırılan emzirme parası vatandaşlarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Büyük talep gören, ve 2016 yılı itibariyle 122 tl olan  emzirme ödeneği  sadece bir kereye mahsus olmak üzere ödeniyor. Vatandaşlar bu ödeneğe sahip olmak için bebekleri doğduktan sonra dilekçeyle SGK’ya başvurabilir.

Emzirme parası kanunda şu şekilde ifade edilmektedir, emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalı yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılar için 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödenmektedir, denilmiştir. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin dilekçe yazarak SGK müdürlüğüne başvurması ve giderken de yanlarında evlilik cüzdanı fotokopisi, 120 gün hizmet süresi vizitesi, başvuru formu ve son olarak doğum raporu belgelerini götürmelidir. Belgeleri işleme koyan müdürlüklerden en geç iki gün içerisinde cevap gelmektedir. Uygulamadan yararlanmak için bebek doğduğu zamandan itibaren 5 yıl içinde başvurulması gerekmektedir. Parayı almak için sigortalıların doğumdan önceki 1 yıl içinde 120 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış ve gss primi gibi prim borçlarının da olmaması isteniyor.

Uygulama da sigortalı erkeğin sigortası olmayan eşine ödenekten alabilmesi için Medeni Kanuna göre evlenmiş olması şartı aranmaktadır. Emzirme parası Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında olanlar için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması da gerekiyor. Emzirme parası yıllara göre büyük artış göstermiştir. İlk olarak 2008 yılında 50 TL, 2009 yılında 70 TL, 2010 yılında 75 TL, 2011 yılında 80 TL, 2012 yılında 89 TL, 2013 yılında 94 TL, 2014 yılında 103 TL, 2015 yılında 112 TL, 2016 yılında 122 TL olarak belirlendi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas