Geçici iş ilişkisi nedir

Geçici iş ilişkisi nedir

Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanun tasarısı ile ortaya konulan geçici iş ilişkisi kavramı herkesin merak ettiği bir iş kavramı oldu. Bizde bu makalemiz de geçici iş ilişkisi nedir sorusunu ele aldık ve anlaşılır bir şekilde kısaca ifade etmeye çalıştık.

geçici iş ilişkisi nedir

geçici iş ilişkisi nedir

Geçici iş ilişkisi; işçi, sürekli işverenin işçisi olmaya devam eder. Ancak işçi geçici süreyle iş görme edimini geçici işverene karşı yerine getirmektedir. Sözleşme özgürlüğü özel hukuk alanındaki irade özerkliği ilkesinin Anayasa hukuku alanındaki dayanağıdır. Geçici iş ilişkisi, özel hukukta yer alan irade özerkliğine dayanmaktadır.

İşçinin rızası alınarak işveren tarafından holding bünyesinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir iş yerinde ya da yapmakta olduğu işe benzer bir işte geçici olarak çalıştırılması ile geçici iş ilişkisi kurulmaktadır. Geçici iş ilişkisinden söz edilebilmesi için ilk önce işçi ile işveren arasında geçerli bir iş sözleşmesinin bulunması ve işçinin yazılı rızasının alınması şarttır.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas