İkrazat Şirketi Ne Demek

İkrazat Şirketi Ne Demek

Öncelikle ikrazat ne demek onu belirtelim. İkrazat çok eski yıllardan beri ekonominin içerisinde yer alan bir kavramdır. Geçmiş yıllarda bankerler bu işi yapmış ve oldukça ün sağlamıştır. Bankalardan kredi alamayan vatandaşlar için ikrazat veren firmalara yönelim her zaman olmuştur. Öncelikle ikrazat nedir sizlere açıklayalım. İkrazat Türkçe’ye borç para verme anlamında çevrilmiş ve borç para veren kuruluşlar için kullanılmıştır. İkrazat veren firmaların Hazine’den yani devletten aldığı bir belgesi olmak zorundadır ve sadece şahıs şirketi olarak ikrazat verir. Türkiye’de zaten 1999 yılından sonra kimseye ikrazat lisansı verilmemiştir. Sadece eski belgelerle faaliyette bulunan 29 adet şahıs firması ikrazatçılık yapmaktadır. Ve bu firmalar sadece şahıslara belgeyi devredebilmektedir. İnternette ikrazat verdiğini söyleyip web sitesi kuran ve insanları maddi ve manevi yönden mağdur eden dolandırıcılar bulunmaktadır. Bu makalemizde dolandırıcıları nasıl anlayabiliriz ve mağdur duruma düşmekten nasıl sakınırız sizlere anlatacağız.

-Korsan ikrazatçıların hiçbir belgesi bulunmamaktadır. Herhangi bir belge talebinde bulunduğunuzda genellikle sizlere yasal olarak çalıştıklarını söylemektedirler.

-Bu firamalar internetten çok kolay müşteri potansiyeli elde edeceklerini bildikleri için Google gibi arama motorlarına, “Borç para veriyoruz”, “Acil nakit ihtiyacı giderilir” gibi sloganlarla reklam vermekte ve arama motorlarında üst sıralara çıkmaktadırlar. Ne bir isim, ne bir sicil belgesi bulunmakta ve sadece bize e-mail gönderin veya telefonla arayın tarzı yazılarla insanların ihtiyacını giderme görünümü altında dolandırıcılık yapmaktadırlar.

-Bu firmalar eğer borç almak isterseniz tüm işlemlerinizi yüz yüze değil telefon üzerinden veya faksla gönderilen belgelerle halletmek istemektedirler. Zaten ilanlarında bulunan adreslerin çoğu da sahte adresler ve sahte konumlardır. Hiçbir şekilde sizlerle karşılıklı olarak bu ikrazatı vermeyi kabul etmemekte ısrarla iletişim araçlarıyla hiç görüşmeden bu işlemleri yapmayı talep ederler.

-Bazıları ise şirketlerine A.Ş yani Anonim Şirketi unvanı verip kurumsal bir hava çizerek müşterilerini etkilemek istemektedir. Halbuki ne öyle bir şirket vardır, ne de öyle bir insan !

-Sizden çeklerinizin kırdırılması için bazı evraklar istemektedirler. Bu evrakları özellikle internet üzerinden isterler ve sizlere verdikleri hesap numaralarına para yatırmanız için isteklerde bulunurlar. Ve tabi bu paraları yatırdığınızda birkaç saat sonra veya birkaç gün sonra hiçbir muhatap bulamazsınız. Sizlere ikrazat veren firmalar konusunda dikkatli olmanız tavsiye ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas