İşçilerin Hakları Nelerdir

İşçilerin Hakları Nelerdir

Belirli bir ücret ile sözleşmeye dayanarak çalışma gücünü yerine getiren kişilere işçi denir. İster ara eleman olarak çalışsın ister genel eleman olarak emek yerine getirsin kanuni olarak işçidirler. İşçilerin maaş, sosyal sigorta, fazla mesai ücreti, tazminat, kıdem tazminatı, resmi ve bayram tatilleri gibi bir çok devlet tarafından güvenceli hakları bulunmaktadır.  Bu hakları detaylıca makalemizde sizlere anlatacağız.

Maaş:Her işçi yaptığı iş karşılığı bir ücret alır. Maaş işçi hakları arasında en temel haktır. İşverenlerin maaşları zamanında verme, tam olarak verme gibi zorunlulukları bulunmaktadır. Bu zorunlulukları yerine getirmeyen işverenler kanuni olarak yaptırımlar karşı karşıya gelmektedirler. Eğer bir işveren işçiye maaşını vermemekte ısrar ediyor ve bu en temel hakkından mahrum bırakıyorsa işçi hukuksal olarak hakkını aramakta ve yasalarla hakkını elde edebilmektedir.

Sosyal Sigorta: İşçinin hem emekli ikramiyesinde hem de sağlık kuruluşlarındaki tıbbi imkanlardan faydalanabilmesi için sosyal sigorta hukuken zorunlu bir uygulamadır. Ülkemizde stajyerlere dahi sosyal sigorta yapılmak zorundadır. Fakat çoğu işletme kanunen bunu görmezden gelmekte ve sosyal sigortayı deneme süresi, stajyerlik gibi çalışma alanlarında uygulamamaktadır. Bu suçtur ve hukuki yaptırımları çok ciddidir.

Kıdem Tazminatı: Eğer bir işçi iş yerindeki çalışma etabında 1 yılı aşkın sürede hizmet verdiyse kıdem tazminatı almaya hak kazanmış demektir. Hesaplama ise şöyle yapılır; işçinin bir günlük maaşı 30 ile çarpılır ve her bir yıl için 1 maaş alabilmektedir. Kıdem tazminatında tavan tazminat uygulaması da vardır. 5434 sayısı emekli sandığı kanuna göre bir işçi emekli ikramiyesinden daha fazla kıdem tazminatı alamamaktadır.

Yıllık izin: Çalışma süresi 1 yılı geçmiş işçiler yıllık izin yapma hakkını elinde bulundurmaktadır. Yıllık izin çalışma sürenize göre yani kaç yıl çalıştıysanız ona göre hesaplanır. 14 günden 26 güne kadar yıllık izin yapma imkanı vardır. Yıllık izin yaptırmayan işletmeler ise suç işlemektedir. Yıllık izin yasal bir haktır.Ayrıca; Haftalık tatil, resmi ve bayram tatili gibi izinlerde bulunmaktadır.

Maddi Manevi Zararların Tazmini: İş yerinde kaza geçirdiğinizde veya benzer bir sıkıntı yaşadığınızda bunun maddi tazminini işyeri yapmak zorundadır.

İşe iade hakkı: Haksız sebeplerle işten atıldığınız taktirde iş yerine dava açabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas