işsizlik Maaşı Almak için Gerekenler

işsizlik Maaşı Almak için Gerekenler

Bu aralar en çok cevap aranan sorular; özel işsizlik sigortası, işsizlik sigortası, işsizlik sigortası şartları, işsizlik sigortası hesaplama, işsizlik sigortası nedir, işsizlik sigortası nasıl alınır, işsizlik parası hesaplama, işsizlik maaşı ne kadar, işsizlik maaşı kaç lira, işsizlik maaşı kaç ay, işsizlik ödeneği soruları oldu.

Son zamanlarda işsizlik giderek arttı ve işten çıkarılmalar, işten çıkmak zorunda kalmalar sebebiyle de işsiz kalmalar arttı. Bu durumda da devreye giren ve işsiz kalan hemen hemen herkesin başvurduğu işsizlik sigortası ve işsizlik maaşıdır. Peki işsizlik sigortası kimlere verilir, herkes işsizlik maaşı alabilir mi?

issizlik maasi alma sartlari

issizlik maasi alma sartlari

İşsizlik maaşı almak için gerekenler, hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 günlük sürede kesintisiz olarak sigortalı olmak, üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışmak ve kendi isteği dışında, kendi kusuru dışında işsiz kalmaktır. Bu durumlarda işsizlik sigortasından faydalanabilmek için hizmet akdinin sora erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde İŞKUR a elektronik ortamdan başvurmak gerekiyor. Üç yıl da en az 600 gün çalışmış olanlar 180 gün, 900 gün çalışmış olanlar 240 gün ve 1080 gün çalışmış olanlar ise 300 gün süre ile işsizlik sigortası hizmetlerinden yararlanabileceklerdir. Bahsedilen 30 günlük süre yasal bir başvuru süresidir, bu süreden sonra başvurulması halinde ise geç kalınan süre toplam hak edilen süreden düşülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas