işsizlik Sigortası Kimlere Verilir

İşsizlik Sigortası Kimlere Verilir

İşsizlik sigortası, çalışabilecek durumda olan ve çalışma isteği azmi olan fakat kendi isteği dışında işsiz kalan sigortalıların, belirli bir süreliğine yani yeni bir iş buluncaya kadar işsizlik ödeneği almasıdır.

Ülkemizde işsizlik ödeneği 4447 sayılı işsizlik sigortası kanunu ile düzenlenmiştir. İşsizlik ödeneğinin yanında istihdam politikalarına yönelik yeni bir iş edindirme, kısa süreliğine iş ödeneği ödeme, ücret garanti fonu gibi hususlarda bu kanunla düzenlenmiştir. Ülkemizde işsizlik sigortası zorunludur.  01.06.2000 tarihinde bu kanunun yürürlüğe girmesiyle çalışmakta olanlar ve yeni çalışmaya başlayanlar işsizlik kanununun kapsamına zorunlu olarak girerler.

 

issizlik maasi alma sartlari

issizlik maasi alma sartlari

İşsizlik maaşını alabilmek için gereken şartlar

İşsizlik maaşını alabilmek için gereken şartlar; hizmet akdinin sona ermesinden önceki 120 günlük sürede kesintisiz olarak sigortalı olmak, üç yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışmak ve kendi isteği dışında, kendi kusuru dışında işsiz kalmaktır.

5510 Sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununa göre SGK ya bildirilen sigortalılar aynı zamanda işsizlik sigortası kapsamında da olurlar ve de işsizlik sigortası kanununa girmektedirler.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas