İşsizlik Sigortası Nedir

İşsizlik Sigortası Nedir

Günümüzde ülkemizin ve başka ülkelerin gündemi olan önemli bir konu işsizlik. Nüfus artışının fazla olması ve sanayileşmenin yetersiz olması sebebiyle ülkelerde işsizlik artışı sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu sorun sadece bizim ülkemizde değil başka ülkelerde de vardır. İşsizlik oranı arttıkça tüketici sayısı artmakta ve üretici olan grubun sayısı azalmakta, işsiz sayısının maaş ve giderleri karşılanmak için çözüm aranması gerekmiştir.

issizlik maasi nedir

issizlik maasi nedir

İşsizlik sigortasının işsizlikle mücadelede sosyal olan bir tedbir olması kısmi bir güvenlik içinde bulunacak olan kişilerin daha elverişli koşullarda iş elde etmeleri ve iş buluncaya kadar bir gelir kaynağına sahip olmaları için işsizlik sigortası vardır.

İşsizlik sigortası, kazancı kendi isteği dışında kesilmiş olan ve çalışma isteği yeteneği olan kişilerin yaşama ve geçinme ihtiyaçlarını karşılamak için devlet tarafından zorunlu kılınmaktadır. İşçiye parasal destek sağlamak, çalışma güvencesi vermek, kişinin niteliğine ve yeteneğine göre, daha iyi koşullarda yeni bir işe başlama imkanı için vardır.

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas