Güncel

KYK Bursu Hakkında Bilgiler

Üniversite eğitimi maddi açıdan masraf isteyen bir süreçtir. Öğrencinin bulunduğu şehir ve okuduğu okula bağlı olarak 4 yıllık eğitim süresi boyunca bir bütçesinin bulunması gerekmektedir.  Kitap masrafı, yol parası, okul araç gereçleri, sosyal ve kültürel etkinlik harcamaları gibi bir çok harcamayı göz önünde bulundurursak öğrencinin 1000 TL’yi geçen bir paraya ihtiyacı olduğu nettir. Burada burs ve kredi veren kurumlar öğrencilere ... Devamını Oku »

SGK Borcu Yeniden Yapılandırma Süresi

SGK Borcu Yeniden Yapılandırma Süresi Son günlerin en çok merak edilen ve vatandaşlarca, iş verenlerce çok sevinilen konu sgk borçlarının ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılması kanunudur. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Selim Bağlı SGK borçlarının yeniden yapılandırılması hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre borçlar için yapılandırılmaya tutulan miktar 68 milyar dolara kadar çıktı. Yapılan müraacatların beklenenin çok üstünde olduğunu dile ... Devamını Oku »

Mersisten Potansiyel Vergi Numarası Almak

Mersisten  Potansiyel Vergi Numarası Almak Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şirket kuruluşları sırasında 10.12.2014 tarihinde pilot uygulama yeri olarak Ankara’da başlatılan vergi dairelerinden potansiyel vergi numarasının Merkezi Sicil Kayıt Sistemi  yani MERSİS üzerinden alınmasına ilişkin olan uygulamanın  29.02.2016 Pazartesi günü saat: 12.00’den itibaren tüm illerimizi kapsayacak şekilde hizmete alınacağı belirtilmişti. – Merkezi Ankara ili hariç olan ve 29.02.2016 Pazartesi günü saat: ... Devamını Oku »

Vergi Borcu Yapılandırmasının Kapsamı

Vergi Borcu Yapılandırmasının Kapsamı Ülkemizde şu son günlerde en çok konuşulan ve merakla kapsamı araştırılan, halkımızı da rahatlatan bir kolaylık yapıldı devlet tarafından. Sizinde bildiğiniz gibi geniş çaplı bir vergi alacaklarının yapılandırılması kanunu resmi gazete de yayımlandı ve faydalanmak isteyenler takip etmeye başladı. Bu makalemizde vergi yapılandırmasının hangi vergileri kapsadığını sıralayacağız ve sizde vergi yapılandırmasından faydalanmak istiyorsanız bu kolaylığı kaçırmamanızı ... Devamını Oku »

isa sönmez kimdir

isa sönmez kimdir Şu son günlerde ülkemizde gündemde olan ve merak edilen bir isim İsa Sönmez kimdir. Ülkemizde yaşanan darbe olaylarından sonra devam eden fetö operasyonlarında gündeme gelen bir isim isa sönmez. Türkiye onu Fethullah Gülen e yelpaze sallayan adam olarak tanıdı ve merak etti. Durum böyle olunca herkes isa sönmez kimdir, yelpazeci çocuk kimdir şeklinde internette aramalar yapar oldu. ... Devamını Oku »

Devlet Yardımı ile Devlet Teşviki Arasındaki Fark

Devlet Yardımı ile Devlet Teşviki Arasındaki Fark Devlet yardımı, belirli koşulları yerine getiren bir işletme veya işletmeler grubuna bir ekonomik fayda sağlamak üzere devlet tarafından yapılan faaliyetlerdir. Devlet yardımları gelişmekte olan bölgelerde altyapı sağlanması veya rakipler üzerine ticari kısıtlamalar getirilmesi gibi genel ticaret koşullarını etkilemek suretiyle sadece dolaylı olarak sağlanan faydaları içermez. Devlet Teşvikleri Devlet teşvikleri, işletmenin faaliyet konuları ile ... Devamını Oku »

Kare Kodlu Çek Nedir

Kare Kodlu Çek Nedir Günümüz ticaret hayatının korkulu rüyası haline gelen ve giderek artan karşılıksız çek olaylarına bir çözüm bulundu, kare kodlu çek. Kare kodlu çek, çeki düzenleyenin yani keşidecinin banka ve şube bilgilerini, hesap numarasını ve çek numarasını içeren üzerine bir kare kod basılmış olan özel bir çektir. Akıllı cihazlara yüklenebilen Findeks Mobil Uygulamasıyla okutulan bu kare kodlu çek ... Devamını Oku »

Araç Sigortası Ucuzladı Mı?

Araç Sigortası Ucuzladı Mı? Şu son günlerde araç sahibi olanların biraz olsun sevindiği torba yasa ile gelmesi beklenen sigorta poliçesi ücretlerinde ki indirim konusu merakla çözülmeyi bekliyordu. Sigortaların karşıladığı şartlar çok olduğu için sigorta ücretleri de pahalıydı. Şimdi şartlar biraz azaldı ve ücretlerin düşmesi bekleniyor. Örneğin kusurlu bulunan araçtaki ölen kişiye tazminat ödenmemesi durumu gibi şartlar. Torba Yasada Trafik Sigortası ... Devamını Oku »

Araç Sigortası Torba Yasası

Araç Sigortası Torba Yasası Motorlu taşıtı olan herkesin adı gibi bildiği şeydir trafik sigortası. Yaptırmak zorunludur. Kaza durumunda araç ve sürücü ile yolcular sigorta kapsamında olur. İnsan kendini güvende hisseder yola çıktığında. Dün yapılan torba yasa tasarısında bu trafik sigortaları hakkında önemli değişiklikler oldu. Peki araç sigortası ucuzlayacak mı Araç kullanan herkesin bilmesi gereken hususlar bunlar. Birincisi trafik sigortaları çok ... Devamını Oku »

Kayyum Ne Demektir?

Kayyum Ne Demektir? Hemen Hemen televizyon izleyen ve gazete okuyan herkesin son zamanlarda gördüğü ve duyduğu belkide anlamını bilmeyip internet te arayıp öğrenmeye çalıştığı kayyum isminin anlamını ve atanmasını bu konumuzda kaleme aldık. Peki nedir bu kayyum, ne iş yapar, nasıl iş yapar, kayyumun görevleri nelerdir ve nerelerde görev yapar. Görev olarak kayyum (kayyım) genellikle usulsüzlük yapılan özel kurumlara ve şirketlere ... Devamını Oku »