İşçiye özel

Emzirme Parası Nasıl Alınır

Emzirme Parası Nasıl Alınır Bebeği olanların ya da bebeği olacak olanların merak edip araştırdığı konulardan biri emzirme yani süt parasıdır. SGK’nın yeni doğum yapan annelere karşılıksız olarak verdiği ve süt parası olarak da adlandırılan emzirme parası vatandaşlarının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Büyük talep gören, ve 2016 yılı itibariyle 122 tl olan  emzirme ödeneği  sadece bir kereye mahsus olmak üzere ödeniyor. ... Devamını Oku »

İş Güvenliği Nedir Neye Yarar

İş Güvenliği Nedir Neye Yarar Çalışma hayatında ve özellikle de tehlikeli olan iş yerlerinde bazı kötü sonuçlar ortaya çıkabilmekte ve işçilerin çalışmasına engel olaylar birbirini izleyebilmektedir. Bu durumlar, genelde iş kazası olarak nitelendirilebilecek ve kasıtlı ya da kasıtsız olarak daha önceden alınabilecek tedbirlerin yeterli olmadığını göstermektedir. Peki, sürekli bahsi geçen ve hemen her yayında ya da medyada da kendisine yer ... Devamını Oku »

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır

Ustalık Belgesi Nasıl Alınır Hizmet sektöründe iş yeri, mağaza veya küçük bir dükkan açmak için en gerekli belgelerden biri ustalık belgesidir. Örneğin bir kalfalık belgesi ile berber dükkanı açamazsınız. Veya marangoz dükkanı açmak istediğinizde yine ustalık belgesi gerekmektedir. Yıllarca bu mesleklerin ve hizmet sektörlerinin içerisinde bulunup usta kadar bu işe hakim olan fakat ustalık belgesi olmadığı için kirayla ustalık belgesi ... Devamını Oku »

İşçilerin Hakları Nelerdir

İşçilerin Hakları Nelerdir Belirli bir ücret ile sözleşmeye dayanarak çalışma gücünü yerine getiren kişilere işçi denir. İster ara eleman olarak çalışsın ister genel eleman olarak emek yerine getirsin kanuni olarak işçidirler. İşçilerin maaş, sosyal sigorta, fazla mesai ücreti, tazminat, kıdem tazminatı, resmi ve bayram tatilleri gibi bir çok devlet tarafından güvenceli hakları bulunmaktadır.  Bu hakları detaylıca makalemizde sizlere anlatacağız. Maaş:Her ... Devamını Oku »

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır E-devlet sistemi 2008 yılında faaliyeti geçmiş ve ülkemizdeki bireylerin bürokratik konularda randevu alma belge temin etme, dunum belgesi alma gibi bürokratik bir çok işini rahat ve elektronik yapmasını sağlayan devlet sistemidir. Neredeyse her Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının e-devlet sistemine yolu düşmüştür. Öğrenci belgesi alırken, sabıka kaydı alırken, askerlik durum belgesi alırken ve buna benzer onlarca belgeyi ... Devamını Oku »

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır

B Sınıfı Ehliyet Nasıl Alınır Araba kullanmayanlar için dahi b sınıfı sürücü belgesine sahip olmak neredeyse bir ihtiyaç haline gelmektedir. İşe giderken otobüs, metro, metrobüs gibi araçlarla işimize gidiyor olduğumuzda dahi bir iş başvurusunda bize ilk sorulan sorulardan biri “b sınıfı ehliyete sahip misiniz?” sorusudur.  Bu ehliyetler arasında da en çok kullanılan, “B Sınıfı ehliyet” yani otomobil ehliyetidir. Bu makalede ... Devamını Oku »

Aile Hekimi Randevusu Nasıl Alınır

Aile Hekimi Randevusu Nasıl Alınır Hepimiz maalesef hastalanıyoruz ve çeşitli nedenlerden dolayı aile hekimlerine yolumuz düşüyor. Aile hekimlerine danışmak için ise e-randevu sistemi aracılığıyla panelden randevu almamız gerekiyor. Peki aile hekimi randevusu nasıl alınır ? Bu makalede sizlere aile hekimlerinden randevu alırken nasıl yol izlemek gerektiği konusunu anlatacağız… Aile hekimlerinden randevu alırken iki türlü randevu alma seçeneği bulunmaktadır. 1. Seçenek ... Devamını Oku »

Dışarıdan İlkokul Diploması Nasıl Alınır

Dışarıdan İlkokul Diploması Nasıl Alınır Bazen iş hayatına erken yaşlarda başlayıp ekmek derdine düşmekten, bazen finansal nedenlerle bazen de farklı problemler yüzünden eğitimimizi erken sona erdirmiş veya hiç bitirememiş olabiliyoruz. Yurdumuzda ise eğitimini tamamlayamamış veya yarıda bırakmış eğitim seviyeleri için dışarıdan bitirebileceğimiz açık diye adlandırılan eğitim programları bulunmaktadır. İnsanlar açık öğretim okuyarak, ilkokul, ortaokul, lise hatta üniversite diploması sahibi bile ... Devamını Oku »

Dışarıdan Lise Diploması Nasıl Alınır

Dışarıdan Lise Diploması Nasıl Alınır Çeşitli nedenlerden dolayı liseyi bitiremeyenler veya liseye gidemeyenler için milli eğitim bakanlığı dışarıdan lise bitirme programları mevcuttur. Bunlardan biri akşam lisesi, diğeri ise açıköğretim lisesi programıdır. Akşam lisesi programından lise dönemi yaşı geçmiş olan ve liseyi bitirmek isteyen herkes faydalanabilir. Dersler akşamları hafta içi yapılmakta ve katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Yapılan sınavlardaki başarıya göre lise diploması ... Devamını Oku »

Geçici iş ilişkisi nedir

geçici iş ilişkisi nedir

Geçici iş ilişkisi nedir Geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulunda kabul edilen kanun tasarısı ile ortaya konulan geçici iş ilişkisi kavramı herkesin merak ettiği bir iş kavramı oldu. Bizde bu makalemiz de geçici iş ilişkisi nedir sorusunu ele aldık ve anlaşılır bir şekilde kısaca ifade etmeye çalıştık. Geçici iş ilişkisi; işçi, sürekli işverenin işçisi olmaya devam eder. Ancak işçi geçici süreyle iş görme ... Devamını Oku »