SGK Danışma Hattı

işten ayrıldıktan sonra sigorta kaç gün devam eder

işten ayrıldıktan sonra sigorta kaç gün devam eder İşten ayrılan ve bir süre işe girmeyecek giremeyecek olanların aklına gelen iki soru vardır. Birincisi işten ayrıldıktan sonra kaç gün sigortadan yararlanabilirim, ikincisi nasıl işsizlik maaşı alabilirim. İşten ayrıldıktan sonra sigortadan yararlanma konusunda şu şekilde bilgi verilmektedir; Yasaya göre 4A, 4B, 4C kapsamındaki genel sağlık sigortalılarının zorunlu sigortalılıklarının bittiği tarihten itibaren 10 gün ... Devamını Oku »

Doğum Borçlanması Nedir?

Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması Nedir? Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır? Doğum borçlanması 4a lı çalışan ya da kendi nam ve hesabına çalışan 4b liler ile kamu kurumunda çalışanların başvurduğu bir borçlanma türüdür. SGK il müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurulur. Borçlanma talep dilekçesi SGK il müdürlüklerinden temin edilebilecektir. İnternetteki çıktıları doldurmak yerine SGK’da işlemlerinizi yapmanızı tavsiye ederiz. Doğum borçlanması ile doğum ... Devamını Oku »

Analık Hali ve Süresi Nedir?

Analık Hali ve Süresi Nedir? Analık hali 4a ve 4b kapsamındaki sigortalı kadınlar ile eşinden faydalanan sigortalı olmayan kadının gebelik başladıktan sonraki belirli bir süre halidir. Analık hali süresi ise kadının doğum yapmasından sonraki ilk 8 hafta ile çoğul gebelik durumu var ise bu durumda doğumdan sonraki ilk 10 haftalık süredir. Bu süreler içerisinde oluşan gebelik ve analık durumu analık ... Devamını Oku »

Malul Çocuğu Olanlara Prim Gün Sayısı Ekleniyor

Malul Çocuğu Olanlara Prim Gün Sayısı Ekleniyor 5510 Sayılı ( SGK )Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile getirilen yeniliklerden birisi de malul çocuğu bulunanlara eklenen prim gün sayılarıdır. Emekli olan kadınlardan başka birisinin çocuğunun malul olması durumunda 108 inci maddesi hükmünde yazılı olan (01.10.2008) yürürlük tarihlerinden sonraki prim ödeme gün sayılarının % 25 i prim ödeme gün sayılarının ... Devamını Oku »

Çeyiz Parası Nedir?

Çeyiz Parası Nedir? Çeyiz parası diğer bir deyişle evlenme ödeneği ölüm yardımıdır. Her ne kadar ölüm yardımı ile çeyiz parası bağdaşmıyor gibi görünse de ölüm yardımı olmasının sebebi ölüm aylığı almakta iken evlilik sebebiyle maaşı kesilecek olan hak sahiplerine ödeme yapılacak olmasından dolayıdır. Yani ölüm nedeniyle aylığa bağlanan ancak evlenmeleri nedeniyle aylıkları kesilecek olan kız çocukları çeyiz parasına hak kazanırlar. ... Devamını Oku »

Emzirme Ödeneği Nedir?

Emzirme Ödeneği Nedir? Sigortalı olsun ya da olmasın, kadının doğum yapması durumunda sigortalı olması halinde kendisine, olmaması halinde ise sigortalı olan eşine verilen bir ödenektir. 4a kapsamında çalışan sigortalılar ile 4b kapsamında çalışan Bağkurlulara sigorta kurumlarınca ödeme yapılırken, Devlet Memurları Kanununa tabi olanların  ödemelerini kendi resmi kurumları gerçekleştirmektedir. Emzirme Ödeneği Şartları Nelerdir? 4a için şartlar; Doğumdan önceki son bir yıl ... Devamını Oku »

Emekli aylığı Tahsis Koşulları ve Yurtdışı Borçlanması

Emekli aylığı Tahsis Koşulları ve Yurtdışı Borçlanması   2002 yılında 15 yıllık sigortalılık süresi dolmuş ise erkeklerde 55 kadınlarda ise 50 yaşını doldurmuş olanlara emekli maaşı bağlanabilecektir. 2008 yılında ise erkeklerde 60 kadınlarda ise 58 yaşını doldurmuş olması, 25 sene boyunca sigortalı olunması ve 4500 gün prim ödemesinin olması gerekiyor. Bu süreler hesaplanırken ilk defa çalışmaya başladığı süreler SGK tarafından ... Devamını Oku »

Emekli Maaşı Bağlanması

Emekli Maaşı Bağlanması Aylık Primlerin Tahsili Yükümlülüğü Yaşlılık Aylığı Bağlanması   Emeklilik Maaşı Bağlanmasına ilişkin iş mahkemesine dava açılması mümkündür. Öncelikle sigortalı çalışma süreleri mahkemeye açılacak dava ile tespit edilir. Yapılacak bu tespit ile birlikte SGK’ya resmi yolla yani bir dilekçe ile emeklilik aylığı bağlanması için talepte bulunulur. SGK burada iki yol izleyebilir.   1-SGK talebi kabul eder ve emeklilik ... Devamını Oku »

İtibari Hizmet Süresinin Belirlenmesi

İtibari Hizmet Süresinin Belirlenmesi   İtibari Hizmet Süresi Nedir?   Yapılan işin gereklerinden dolayı emeklilikte maaşa, toplu ödemelerde bu ödemelere yansıyacak olan artış miktarlarıdır. Bazı işçilerin yaptıkları işler kendisini fiziksel ve manevi açıdan yıpratmaktadır. Çoğu zaman bu işler diğer işlere nazaran daha yorucu ve esas işten daha değerlidir. Bu nedenle kanun koyucu itibari bir hizmet süresi kavramı ve ödemesi durumunu ... Devamını Oku »

SGK Sıkça Sorulan Sorular

SGK Sıkça Sorulan Sorular Kolostomi torbasının reçeteye yazılması Hekim tarafından tedavi protokolü uygulanmak kaydı ile azami iki aylık miktarlarda kolostomi torbası ve bu malzemeye bağlı teçhizat,reçetede belirtilmiş olan miktarlar baz alınarak bedeli Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenir.  Tüp bebekte üç yıllık şart Açıklanamayan infertilite” durumu hariç olmak üzere diğer başkaca tüm tüp bebek tedavilerinde üç yıllık evlilik şartı aranmaz.Açıklanamayan infertilite durumunda ... Devamını Oku »