Tüketicilere özel

İnternet Üzerinden Fatura Ödemek

Gündelik hayatta kullandığımız elektriğin hayatımız da ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Ama kullandığımız elektriğin cebimizi fazlasıyla yaktığını da bilmeyen yoktur. Nitekim dışarıda faturalarımızı götürüp sıra bekleyip bir şekilde faturalarımızı ödemeye çalışıyoruz. Fakat faturalarımızı ödediğimiz her bir aracı kurum bizlerden 1 veya 2 tl gibi bir işlem ücreti talep ediyor. Hem faturalarımızın zorluğu, hemde evden çıkıp gidip bir ton sıra beklemek yetmiyormuş ... Devamını Oku »

Kayıp Kaçak Bedeline Yargıtay’dan Son Nokta

Kayıp Kaçak Bedeline Yargıtay’dan Son Nokta Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Yargıtay 7.Hukuk Dairesinin kararını bozdu. YHGK, kurallara uyan tüketicinin kurallara uymayanların zararlarını karşılamak zorunda olmadığına karar verdi. Kararda elektrik hırsızlığı yapanların vermiş oldukları zararların, diğer tüketicilere yansıtılmasının adalet duygusu ve hukuk düzeni ile bağdaşmadığı vurgulanmıştır. Kararın diğer tüketici mahkemelerine emsal olması gerektiği açıktır. Bu kararın emsal olarak uygulanmadığı kararlara karşı ... Devamını Oku »

Tüketici Hakem Heyeti Dilekçe Örneği

Tüketici Hakem Heyeti Dilekçe Örneği Tüketici Dilekçe Örneği Tüketici Dilekçesi 2014 SEYHAN KAYMAKAMLIĞI TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ BAŞKANLIĞI’NA ŞİKAYET EDEN :…….. TC. VATANDAŞLIK NO : (TC…..) ADRESİ VE TELEFON : ……. Cep :……. TÜKETİCİNİN BULUNDUĞU İLÇE :Seyhan ŞİKAYET EDİLEN :……… T. A.Ş. ……… Şubesi ………../ Adana KONU : Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre dilekçe ekinde çekilmiş krediye istinaden tarafımdan alınmış olan ... Devamını Oku »

Tüketici Hakem Heyetleri Vekalet Ücretine Ve Faize Hükmedebilmeli

Tüketici Hakem Heyetleri Vekalet Ücretine Ve Faize Hükmedebilmeli Tüketici hakem heyetleri faize hükmetmeli Tüketici hakem heyetleri vekalet ücretine hükmetmeli Tüketici Hakem Heyetlerinin Yetkileri Tüketici hakem heyetleri bilineceği üzere Tüketicin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca hizmet veren Valilikler ve Kaymakamlıklarda konuşlanmış bir heyettir. Kanun uyarınca tüketici hakem heyetlerinin verecekleri kararların sınırları belirli değildir. Tüketici hakem heyetleri faize ilişkin bir karar vermediğii gibi ... Devamını Oku »

Kredi Kartlarına Sınırlama

Kredi Kartlarına Sınırlama 2014 kredi kartları sınırlaması BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK MADDE 1 – 10/3/2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Banka Kartları ve Kredi KartlarıHakkında Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve anılan maddeye yedinci fıkra eklenmiştir. “Kart çıkaran kuruluşlarda koruyucu hükümler, hesap ve kayıt düzeni, mali tablolar ve denetim” “(7) Mal veya hizmet alımı sonrası belli bir ücret karşılığı borcun taksitlendirilmesi veya ödemenin ertelendiği dönemler de dahil olmak üzere, kredi ... Devamını Oku »

Çalınan eşyadan mağazalar sorumlu

Çalınan  eşyadan mağazalar sorumlu Eşyalarımızı güvenle mağazaya koyup alışveriş yapmak hep hayal olmuştur.Her an çalınma korkusuyla ve panik bir hava ile alışveriş yapmak zorunda kalan müşteriler hırsızlık ile çoğunlukla karşı karşıya kalmışlardır.Bu konuda mağdur olanlar tüketici mahkemelerine başvurmuş ve özellikle son zamanlarda Yargıtay 13.Hukuk Dairesi’nin müşteri lehine verdiği onama kararları alışveriş yapanların rahat bir nefes almasına neden olmuştur.Yargıtay 13.Hukuk Dairesi’nin ... Devamını Oku »

Tüketici mahkemesi dava dilekçesine cevap

Tüketici mahkemesi dava dilekçesine cevap   Kaçak kullanım bedeline ilişkin ya da başkaca tüketici lehine verilen tüketici hakem heyeti kararlarına karşı tüketici mahkemelerine yapılan itirazlar sonucunda dava dilekçesine verilecek cevap dilekeçsi örneği aşağıda sunulmaktadır;   …..TÜKETİCİ MAHKEMESİ’NE DOSYA NO               :………. E. DAVAYA CEVAP VEREN DAVALI                    :…………                                    ……………… DAVACI                    :……………… VEKİLİ                     :Av…………..                                     ……………… KONU                       :Davaya cevap,itiraz ve delillerimin sunumu ... Devamını Oku »

Önemsiz tebligat yoktur

Önemsiz tebligat yoktur Önemiz tebligat yoktur,umursanmayan tebligat vardır.Evimize gelen tebligatlar çoğunlukla önemsenmezler.Önemsenmeyen bu tebligatlar aslında hak kaybına sebebiyet verebilir.Örneğin itiraz etme hakkımızı sonlandırabilir,delil listesi sunma hakkımızı kaybettirebilir,davayı yenileme hakkımızın kaybına sebebiyet verebilir ya da evimize haciz gelmesini bile sağlayabilir.O yüzden adresimize gelebilecek tebligatlar için önce nüfus idaresinden adresi teyit ettirmeliyiz.Adresimize herhangi bir tebligatın gelebilme ihtimali olduğunu düşünüyorsak ara ara muhtara ... Devamını Oku »

Tüketici yasası komisyonda

Tüketici yasası komisyonda Tüketici yasası değişiyor.Söz konusu değişiklikleri de içeren Tüketicinin korunması hakkında kanun tasarısı ve gerekçesi aşağıda tüm tüketicilerin faydalanması için sunulmaktadır; GENEL GEREKÇE I- Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Etkili Olan Sebepler 23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve ilgili mevzuat 1995 yılında yürürlüğe girdiğinden bu yana tüketicinin korunması hukuku Türkiye’de önemli bir gelişme ... Devamını Oku »

Kira ücretinin iadesi

Kira ücretinin iadesi Kira ücretlerini ödeme yükümlülüğünde olan çoğu kimse haklarını neredeyse bilmemektedir.Kanunları çoğunlukla okuma imkanı bulamazken yakınımızdakiler de bizi yanlış yönlendirebilir.Kira süresi bitmeden önce kiralanan taşınmazı tahliye etmeniz durumunda kiraya veren kişi o taşınmazı bir başkasına kiraya verecek olursa çıktığınız tarih ile oturmadığınız ancak ücretini ödediğiniz kira bedelini aşağıdaki dilekçe ile kiralayandan isteyebilirsiniz.Bu dilekçe vekil belirtilmek sureti ile hazırlanmış ... Devamını Oku »