Uluslararası İlişkiler

Slovakya ile imzalanmış olan anlaşma

Slovakya ile imzalanmış olan anlaşma TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE SLOVAKYA CUMHURİYETİ ARASINDA YATIRIMLARIN KARŞILIKLI TEŞVİKİ VE KORUNMASINA İLİŞKİN ANLAŞMA Türkiye Cumhuriyeti ve Slovakya Cumhuriyeti bundan sonra “Akit Taraflar” olarak anılacaktır. Özellikle bir Akit Tarafın yatırımcılarının diğer Akit Tarafın ülkesindeki yatırımları ile ilgili olarak aralarındaki ekonomik işbirliğini arttırmak arzusu ile; Anılan yatırımların tabi olacağı uygulamalara ilişkin bir anlaşma akdinin, sermaye, know-how ve ... Devamını Oku »

DAP nedir?

DAP nedir? Delivered at place Belirlenen yerde teslim adı verilir.İhracatçı ihracat için gümrükleme,iç taşıma,sigorta ve boşaltımdan sorumludur.İthalatçı ise ithalat için gümrüklemeden sorumludur. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

Dış ticarette serbest bölge nedir?

Dış ticarette serbest bölge nedir? Ülkede geçerli ticari,mali,iktisadi olanlara ilişkin mülk ve idari düzenlemelerin uygulanmadığı ya da kısmen uygulandığı sınai ve ticari faaliyetler için daha geniş teşviklerin tanındığı yerlerdir. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

DAT nedir?

DAT nedir? Delivered at terminal Diğer adı terminalde teslimdir.İhracatçı ihracat için gümrükleme,iç taşıma,sigorta ve eğer karayolu ise varış yerinde boşaltımdan sorumludur.İthalatçı ise ithalat için gümrükleme,iç taşıma,kendi işletmesinde boşaltımdan sorumludur. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

DDP nedir?

DDP nedir? Delivered duty paid Diğer adı gümrük vergisi ödenmiş olandır.Nasıl ki exworks terimi ihracatçıya minimum sorumluluk yüklüyorsa DDP de ithalat için minimum yükümlülük yükler.Mallar varış ülkesindeki ithalatçının bulunduğu yere kadar götürülür. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

CIP nedir?

CIP nedir? Carriage insurance paid to Diğer adı taşıma ücreti ve sigorta ödenmiş olandır.İhracatçı mallar varış yerine ulaşıncaya kadar taşıma ücretini ödemekle ve sigortadan sorumludur.Varış ülkesindeki gümrükleme gümrük vergileri ve boşaltımdan ithalatçı sorumludur. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

CPT nedir?

CPT nedir? Carriage paid to Taşıma ücreti ödenmiş olarak teslim diğer adıdır.İhracatçı iç taşıma,gümrük,nakliyeden sorumludur.Buna ek olarak malların varış yerine ulaşıncaya kadar taşıma giderlerini ödemekle sorumludur.Sigorta ithalat için gümrükleme boşaltımda ithalatçı sorumludur. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

CIF nedir?

CIF nedir? Cost insurance anf fraight Mal bedeli,sigorta ve navlun anlamına gelmektedir.İracatçı iç taşıma,gümrük,navlun ve sigortadan sorumludur.Mallar varış limanına ulaştıktan sonra ithalat için gümrükleme boşaltım ve giderlerde görülebilecek her türlü artış ithalatçıya aittir. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

CFR nedir?

CFR nedir? Cost and Fraight Mal bedeli ve navlun anlamına gelmektedir.İhracatçı yükleme ihracat için gümrükleme iç taşıma ve navlun bedelinin ödenmesinden sorumludur.İthalatçı ise sigorta ihtalat için gümrükleme,ithalat ülkesinde iç taşıma ve boşaltmadan sorumludur. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »

FAS nedir?

FAS nedir? Free alongside ship Yükleme limanında teslim anlamına gelir.İhracatçı gümrükleme iç taşımadan sorumludur.Mallar rıhtıma bırakılarak teslim edilmesini önerir.Bu noktadan itibaren gemiye yükleme navlun bedeli,sigorta,gümrük işlemlerinden ithalatçı sorumludur. Kaynak: Uluslararası İlişkiler Devamını Oku »