Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur

Kart Borcu Ödenmezse Ne Olur

Nakit yerine alternatif olarak kullandığımız ve bizlere taksitle alışveriş imkanı sağlayan kredi kartlarını neredeyse kullanmayan yoktur. Bankalar tv, internet, radyo gibi mecralarda kartların avantajlarını ve ödeme olanaklarını bizlere anlatıyor ve kartlarını kullanmamız için bizleri teşvik ediyor. Biz de kredi kartından alışverişlerimizde faydalanıyoruz. Her ay bize gelen ekstreyi de ödüyoruz. Fakat bazen finansal sirkülasyonu sağlayamadığımız vakitlerde borcumuzu ödeyemediğimiz veya ödemekte zorlandığımız dönemler oluyor. Peki bu ekstreleri ödeyemediğimiz dönemlerde bizi nasıl bir süreç bizleri bekliyor ? Kredi kartı borcu gecikmesi nasıl bir durumla karşı karşıya gelebiliriz ? Bu makalemizde sizlere kredi kartı borcu ödenmezse bankayla bizim aramızda nasıl bir süreç yaşanır konusunu anlatacağız.

Kredi kartları bizim belirlediğimiz tarihlerde kesilir ve bize bir hafta içerisinde bu ekstreyi ödememiz gerektiği bildirilir. Eğer bu bir haftalık dönemde borcu ödeyemezsek bankayla aramızda bir süreç başlar. İlk ödenmeyen borçtan sonra genellikle şunlar olur;

*Banka size son ödeme tarihi geçtikten bir gün sonra borcunuzun son ödeme tarihinin geçtiğini ve ödemezseniz faize bineceğini söyler.

*İlk bir ay faturayı ödemezseniz diğer ekstre kesim tarihine kadar mesajlar size atılmaya devam edilir. SMS yoluyla veya e-mail yoluyla sizden borcunuzu ödemeniz talep edilir.  Telefonla banka tarafından otomatik sesli mesaj sistemiyle borcunuzu ödemeniz gerektiği söylenir.

*İkinci ekstre gecikme faiziyle birlikte kesilir. Banka sizden bu ekstreyi ödemenizi talep eder. Eğer ikinci ayda da borcunuzu ödemezseniz banka bu sefer sizleri telefonla arayıp sert bir üslupla borcunuzu ödemeniz gerektiğini aksi taktirde size ihbar gönderileceğini söyler.

*60 gün sonunda borcunuzu yine ödeyemezseniz banka sizin dosyanızı alacak takip servisine aktarır.

*Alacak takip servisi sizinle görüşene kadar sizi telefonla arar. Eğer cep telefonundan ulaşamazsa ev telefonunuzu ev telefonundan ulaşamazsa çocuklarınızın, eşinizin telefonunu bile arayabilir. Eğer size ulaşırsa veya görüşmeyi sağlarsanız borcunuzu ödemezseniz nasıl bir yaptırımla karşı karşıya geleceğinizi anlatır. Bu durumda yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Borç yapılandırmalarında banka sizin borcunuzu taksite bağlar. Bu taksit sayısı 2 aydan 48 aya kadardır. Fakat taksit talebiniz kredi notunuzu bir hayli düşürecek ve ilerde kredi almak istediğinizde size zorluklar çıkaracaktır.

*Eğer 3. Aya girdiğinizde görüşmelere rağmen borcunuzu ödeyemez durumda iseniz banka size iadeli taahhütlü ihbarname gönderecektir.

*Bankaların icra takip süresi 90 gündür. Eğer süre 90 günü geçer ve halen borcu ödeyemez iseniz bu sefer banka ile icra, hatta hapse varabilen hukuki süreçler yaşanabilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas