Katılım Bankası Ne İş Yapar

Katılım Bankası Ne İş Yapar

Ülkemiz de bankacılık sektörü ilerlemekte olup bir çok banka açılmıştır ve her yer neredeyse şube ve atm ile dolmaktadır. Ülkemizde faizsiz bir kazanç formatıyla kurulan finans kuruluşlarının adına katılım bankası denilmektedir. Bu bankalar kazandıkları parayı kar payı şeklinde müşterilerine dağıtılan banka çeşididir. Katılım bankaları, müşterilerinden fon yani para toplayıp şirketlere kredi olarak kullandırır ve ardından da elde edilen kârı, fonları miktarında yani oranında müşterilerine paylaştırır. Ülkemizde sizlerinde illaki duymuş olduğu katılım bankaları Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans ve Bank Asya bu sistemle çalışan bankacılık kurumlarındandır ve zaten isminin içinde katılım bankası ibaresi yer alır.

Katılım Bankası Ne İş Yapar

Katılım Bankası Ne İş Yapar

Katılım Bankalarının Çalışma Sistemi

Katılım bankalarının bankacılık anlayışları tüm para hareketinin bir mal ya da hizmete karşılık olduğu, gelirin ise katılım sahipleriyle kar-zarar ortaklığı kapsamında paylaşıldığı bir hali kapsar. Bu finans kuruluşları gerçekte yalnızca para hareketlerinden kazanmaz, parayı rastgele bir iktisadi faaliyette değerlendirerek ticari kazanç elde etmeye uğraşır ve katılım sahibi müşterileriyle de paylaşır.

Katılım bankaları bu anlayışla beraber sarfedilen metotlarla elde edilen kârın %80’i hesap sahiplerine katılma civarlarına göre eşit dağıtılır, %20’si de kurum payı olarak ayrılır. Katılım bankaları, bu sektörde bir yenilik manasında klasik bildiğimiz bankalara yönelmeyen fonları ekonomiye kazandırmak ve tasarruf sahiplerinin de fonlarını güvenle saklayıp değerlendirmelerine yardımcı olmak hedefiyle kurulmuştur. Orta ve uzun vadede yatırımların finanse edilmeleri yolu ile kalkınmaya bir katkı sağlarlar.

Katılım Bankası Faizleri

Katılım bankalarının diğer mevduat bankalarından en mühim farkı faiz kavramını yani programı dönem dışı bırakmasıdır. Müşterilerin kar ya da zararına ortak olması da bu farklardan biridir. Diğer bankalar gibi direkt olarak faizli kredi vermezler. Peşin alıp vade farkıyla satış yapıyorlar. Bu sebeple bu bankalara katılım bankası adı verilir ve kar ya da zarara eşit katılmayı ifade eder.

Tabi şunu da bilmek gerekir ki katılım bankacılığı her vakit kar sağlamamaktadır. Bazen zarar bile edebilmektedir. Ancak oluşturulan doğru ismim ve işlemler yardımıyla kar elde edildiğinden bazılarından zarar elde edilse bile amorti eder ve müşterilerine hep kar dağıtabilecek bir alt zemini oluşturur.

Genellikle bu tür bankacılık işlemlerine yönelenlerin liberal ve muhafazakâr kesim olduğunu söyleyebiliriz. Hiç bir halde faiz kazanma yolunu kullanmayan bu tür bankacılık sisteminde elde edilen fonlu kazançlar ise müşteriler ile paylaşılmaktadır.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas