Kredi Borcunu Ödememenin Zararı Nedir

Kredi Borcunu Ödememenin Zararı Nedir

Artık son zamanlarda banka deyince akla kredi gelir oldu ülkemizde. Hepimiz kredi kullanır olduk maalesef. Her ihtiyacımızda aklımıza kredi çekebilir miyim, buna kredi çıkar mı sorusu gelir oldu. Peki kredi çekerken hiç düşünüyor musunuz acaba ödemelerde bir aksaklık yaptığımda ne olur diye. İlk önce bilmeniz ve unutmamamız gereken kredi borcu ödenmezse bankalar nezdinde bir idari takip söz konusu olacağı ve Merkez Bankasınca kara listeye gireceğimizi, yasal takip söz konusu olacağını ve icra takibine kadar yolu olacağıdır.

Kredi Borcunu Ödememenin Zararı Nedir

Kredi Borcunu Ödememenin Zararı Nedir

Kredi Borcunu Ödemek İçin Ne Kadar Süre Verilir

Peki kredi borcunun ödenememesi durumunda süreç nasıl işler. Kredi borcunun ödenmemesinde yasal takibe girmeden önce üç ay kadar bir süre bulunur. Eğer bu süre içinde borcunuzu kapatırsanız sadece gecikme faizini ödersiniz. Herhangi bir yasal prosedürle uğraşmazsınız. Ancak 90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz idari takip başlar maalesef. Size verilen 90 gün süresince size borcunuzu ödemeniz iletişim kanalları yoluyla banka tarafından iletilir. Bu süreden sonra ise sizinle doğrudan doğruya iletişime geçerek yedi günlük bir ek süre tanırlar ve geciken bu 3 aylık borcun ödenmesini de talep ederler. Eğer ödeme konusunda zorluklar yaşıyorsanız bu 90 günlük süreyi doldurmadan bankadan kredi yapılandırma talebinde bulunmanız sizin faydanızadır. Ayrıca sizi arayan banka yetkililerine yeniden yapılandırma yapmak istediğinizi de belirtebilirsiniz. Tabi bi de şöyle durum var bu yedi günlük ek sürenin dolması ile yapılandırma teklifi bankadan da gelebilir. Olumlu olarak yanıt vermeniz durumunda da kalan borç miktarı ve mevcut faiz oranları ile ödeme gücünüz göz önüne alınarak yeni bir ödeme planı oluşturur banka. Fakat yapılandırmaya olumlu cevap vermezseniz tabi artık hukuki süreç başlar.

Verilen Süre İçinde Kredi Ödenmezse Ne Olur

Tüm bu verilen süreler ve yapılandırma seçeneği de size ödemede fayda sunmadı diyelim işte o zaman avukat aracılığıyla yürütülen yasal takip ile birlikte artık Merkez Bankasının kara listesine girersiniz,  yani kredi siciliniz bozulur artık.  Ve 5 yıl süreyle kredi alamayacağınız gibi mahkeme kararları doğrultusunda da banka hesaplarınızın bloke edilmesi, maaşınızın belli bir dilimine el konulması  gibi durumlar ile karşı karşıya kalırsınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas