Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Günümüzde son dönemlerde google da en çok aranan kredi notu nasıl yükseltilir konusunu bu makalemizde ele almak istedik. Artık son zamanlarda hemen hemen her yerde duymaya alıştığımız bir konu artık kredi notu ve findeks. Kredi notu kavramı hayatımıza iyice yerleşti ve kredi çekmek isteyen herkesin amacı artık kredi notunu yükseltmek ve istediği tür krediyi çekebilmek oldu ve herkes bu yönde uğraşlar veriyor. Kredi notu düşük olup da kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu oldu artık. Eğer sizde kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bizden size bir kaç tavsiye buyurun.

kredi notu nasıl yükseltilir

kredi notu nasıl yükseltilir

Kredi Notu Nasıl Belirlenmekte

Sizinde bildiğiniz ve çok sık duyduğunuz gibi kredi notu findeks internet sitesinden öğreniliyor. Kredi notu hesaplanırken bankalarla olan tüm işleriniz yani ödeme düzeniniz ve borç durumunuz, çektiğiniz kredi ve kredi kartınızın limiti gibi durumlar  ve risk raporu göz önünde bulundurularak kredi notu hesaplama işlemi yapılmakta ve anında notunuz ekrana yansımakta. Kredi skoru sabit bir puan değil bunu belirtelim. Bankalarla olan işlerinize göre düşebilir de yükselebilir de. Düşmesi durumunda kredi çekme ihtimaliniz düşer, notunuz artar. Peki kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir

Öncelikle belirteceğimiz husus kredi notunuz hemen yükselmez. Kredi notunu yükseltebilmek için yapmanız gereken şeyler var, en başta borçlarınızı düzenli ödemek. Kredi borcu veya kredi kartı borcunun yanı sıra fatura borçlarınız da düzenli ödemeniz gerekiyor, bunu pek bilen yok ama bu da önemli çünkü yapılan son düzenlemeler ile fatura borçları ve fatura ödeme alışkanlıklarınız da kredi notunu etkileyen hususlar arasına eklendi. Kredi notunuz gerçekleştirdiğiniz bankacılık işlemlerinize göre ve para giriş çıkışlarına göre değişiklik gösteren bir puan olduğundan sadece borçlarınızı ödeyip oturup beklemek kredi notunuzu yükseltmez. Hem borçlarınızı ödeyip hemde hesabınıza para giriş çıkışları ile yapacağınız doğru hamleler kredi notunuzu yükseltecektir. Borçlarınızı ödedikten sonra yapmanız gereken ikinci iş düşük limitli bir kredi kartı almak  ve bu kredi kartına ait borcu her ay düzenli olarak ve tam borcu ödemek olsun. Bu noktada dikkat edin kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız kredi kartınızın aylık asgari tutarını falan değil de tüm borcunu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekir, bu daha etkili olacaktır. Borcunuzu hesap kesim tarihinden önce ödemek de kredi notunuzun yükselmesinde olumlu rol oynar. Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bir diğer taktik ise düşük miktarlı bir kredi çekmek ve bu çektiğiniz kredinin borcunu her ay düzenli bir şekilde ödeyerek kredi notunuzun yükselme sürecine olumlu katkı sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı Alamıyorsanız Şunları Yapın

Epey konuya hakim oldunuz ama kredi kartı alamıyorsanız yani kredi notunuz bankaların size kredi kartı veremeyeceği kadar düşükse bir banka mevduat hesabı açıp kredi notu yükseltme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Maaşınızı aldığınızda paranızı bu hesaba yatırıp ve tüm harcamalarınızı bu hesap üzerinden yapıp bankadan para işletmiş olarak notu arttırma taktiği. Kira ödemeniz veya otomatik ödeme talimatı verdiğiniz fatura ödemelerinizi de bu hesapla yapın. Bu hesap üstünden birkaç ay düzenli ödemeler yaptıktan sonra bankanızdan düşük limitli bir kredi kartı talebinde tekrar bulunun. Kart çıkınca da kartı birkaç ay düzenli bir şekilde kullanıp her ay düzenli bir şekilde borcunuzun tamamını ödedikten sonra limit yükseltme talebinde de bulunun. Yavaş yavaş fakat uzun bir sürece yayılmış olan bu işlemler ile kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Tüm bu anlattığımız taktiklerle kredi notunuzun düşmesine neden olan borçlarınızı ve ödemelerinizi düzelttiğiniz zaman kredi notunuz zaman içinde yükselecektir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas