Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer?

Sürekli harcamalarınızda nakit kullanmaktan ve anında ödeme yapmaktan bıktınız diyelim. İşte o zaman devreye kredi kartı giriyor bol bol avantajlarıyla. Sizde kredi kartı kullanarak taksitli alışveriş yapmak ve hatta ödemelerinizin yüksek olduğu aylarda ekstrenizi diğer aya veya aylara atlatıp ödemek istiyorsunuz. Bu yüzden kredi kartı almak istediniz ve bankanın birine başvuru yaptınız ama size dediler ki kredi notunuz düşük. O anda hemen hafızanıza yerleşmiştir bu durum ve notunuzun neden düşük olduğuna kafayı takmışsınızdır.

Kredi Notu Neden Düşer

Kredi Notu Neden Düşer

Peki kredi notu nedir ve bu notu kim verir. Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu yani KKB tarafından yıllardır bankaların alt yapısının kullandığı bu sistemde kişi ve kurumların ekonomik durumlarını, kişilerin bankalar ve diğer resmi kuruluşlara olan ödemelerinin performanslarını teknolojik bir puanlama sistemi ile her birey veya kuruluş için tek tek hesaplayıp kayıt tutan bir puanlama sistemidir. Kredi notunun düşmesini ve yükselmesini sağlayan birçok unsur vardır.

Vergi ve SGK Borçlarınız Notu Düşürür

Kredi notunuz, kredi kartı ve kredi ödemelerinizi zamanında yapmazsanız düşer. Var olan bireysel kredi, taşıt kredisi, konut kredisi gibi kredilerinizi zamanında ödemezseniz de kredi notu düşer. Ayrıca vergi daireleri, sgk ve diğer resmi kurumlara borcunuz varsa ya da bu kurumlarca icralıksanız da kredi notunuz düşer. Bankalarda ki kredili mevduat hesabı, ek hesap, artı para hesabı gibi hesaplarınızı zamanında ödemezseniz kredi notunuz düşer. Kredi veya kredi kartı için farklı bankalara arka arkaya başvuru yapıp olumsuz cevap alırsanız da kredi notu düşer.

Gününde Ödeyin ki Notunuz Düşmesin

Kredi notunuzun düşmemesi için ödemelerinizi online olarak zamanında ve tam olarak yapsanız ya da otomatik ödeme talimatıyla yapsanız kredi notunuz zamanla yükselir.  Kredi ve kart ödemelerinizi son ödeme tarihinden  bir gün sonra bile yaparsanız geciktirmiş olursunuz ve kredi notunuzun düşme sebebidir. Kredi kart borçlarının tamamının ödenmemesi ile yani sadece asgari ödeyip alışkanlık yaparsanız da kredi notunuzun düşmesine sebep olursunuz. Yani kredi kart borcunu hiç ödememek değil, hep asgari tutarı yatırmamız bile kredi notunuzun düşmesine sebep olacaktır. Konut, taşıt ve bireysel kredilerinin gününde ödenmemesi, faturaların gününde ödenmemesi ve de birkaç gün olsa da geciktirilmesi kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas