Kredi Notu Ve Kredi

Kredi Notu Ve Kredi

Bankalardan kredi çekebilmek için bazı kriterlere uygun olmak gerekmektedir. Bu kriterlerin en önemlisi kredi notudur. Kredi notu, bankalarla geçmişti çalıştığınız dönemde, “Ödemeleriniz aksatmadan gerçekleştirdiniz mi?”, “Aldığınız kredileri zamanında ödediniz mi?”,  “Borç yapılandırmasına sadık kaldınız mı?” gibi soruların cevaplarını içeren bir sistemdir. Örneğin Vakıfbank’tan kredi çekmek istiyorsunuz. Ve bu krediyi çekmeden önce kullandığınız kredi kartlarının borçlarını düzenli ödeyemediniz, veya geçmiş kredilerinizi aksatarak ödediniz. Böyle bir durumda kredi notunuz düşecektir. Bu tam tersi ise kredi notunuz aynı oranda düşük olacaktır. Peki bu kayıt altına alma ve puanlandırma süreci nasıl işler ?

Bankalara yaptığınız her ödeme Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kaydedilmektedir. KKB sizin her yaptığınız ödemeyi kayıt altına alır ve yukarı anlattığımız kıstaslara göre bir puanlamaya koyar. Siz bankaya gidip kredi çekmek istediğinizde banka görevlisi KKB aracılığıyla sizin puanlamanızı öğrenir ve bu puan krediyi almanızda veya almamanızda büyük bir etken olur. Bu yüzden kredi notu yükseltmek için işlemlerinize ve ödemelerinize dikkat etmelisiniz.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Bu notu öğrenebilmek için kredi kayıt bürosuna üye olmanız gerekmektedir. Üyeliğiniz sağladıktan sonra sistemi giriş yaparak notunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu işi yapan internet kuruluşları da vardır. Findex.com bu kuruluşlardan biridir. Findex’e girerek 4 Türk Lirası karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. İlk öğrenme işlemi ücretsizdir. Diğer işlemler 4 TL ile ücretlendirilir.

Kredi Notlarının Aralığı

Yukarıda sizlere kredi notunu ve bunların önemini bahsettik. Şimdi hangi not aralığında kolay kredi alabileceksiniz, hangi not aralığında almanız zorlaşacak bunlardan bahsedelim.

0 ile 799 puan arası kredi notu: Puan aralıkları arasında en düşüğüdür. Bu puan arasındaki müşteriler ya daha önce hiçbir bankayla çalışmamış ya da geçmişte banka borçlarını ödemekte sıkıntı çekmişlerdir. Kredi alma olasılığı çok zayıftır.

800 ile 1299 puan arası kredi notu: İpotek göstermek sureti ile kredi alabilecek müşterilerin kredi notudur. Taşınmazlarınızı ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz.

1300 ile 1499 puan arası kredi notu:  Bankalar tarafından en kolay kredi sağlanan nottur. Muhtemelen geçmişte kredi almış ve başarılı ödeme gerçekleştirmiş müşterilerin kredi notudur. Bu nota sahip olan müşterilerin kredi almalara çok kolaydır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas