Kredi Onayı Red Sebepleri

Kredi Onayı Red Sebepleri

Bankalara yapılan kredi başvuruları kabul edilebildiği gibi bazen de ret edilebilmektedir.  Bankalar bu başvuruları sıkı bir değerlendirmeden geçirmekte ve ona göre karar vermektedir. Bu karar verme aşamasında bir çok kıstas bulunmaktadır. Taşıt, ev, arsa, ihtiyaç kredisi ve benzeri tüm kredileri almak istediğinizde hatta kredi kartı dahil almak istediğiniz de bile bankaların size yaptığı bir araştırmaya tabi tutulmaktasınız. Tabi bu araştırma yasaların ve devletin sağladığı, prosedürlere ve kanunlara uygun bir araştırmadır. Bu makalemizde sizlere kredi alma başvurularında en sık kredi onaylanmama nedenleri nelerdir sıralayalım.

1) Her bankanın görebileceği bir müşteri bilgi havuzu vardır. Bu havuzda kredi notunuz yer almaktadır. Peki kredi notu nedir? Kredi notu sizin bankalarla geçmişte olan ilişkilerinizde ödemeleri ne sıklıkla yaptığınız veya geciktirdiğiniz yani ödeme potansiyelinizin değerlendirmesi yapılarak bir not ortaya çıkarttılar. Sizin geçmişte bankalarla bir ilişkiniz olmayınca doğal olarak da bu not 0 olacaktır. Notunuz 0 olduğunda ise kredi alma ihtimaliniz bir hayli düşüktür. Söz gelimi bankalarla hiç çalışmamak size ilerde kredi almak isterseniz yarardan çok zararı olacaktır. Yani bankalar finansal geçmişini bilmedikleri müşterilere kredi vermekten çekinmektedirler.

2)Bütçenizi aşan bir kredi miktarı istediğinizde bu krediyi alma olanağınız da düşmektedir. Örneğin ayda 1500 lira para kazanıyor ve aylık 2000 lira geri ödemeli bir kredi çekmek istiyorsanız burada bankanın risk yönetimi devreye girecek ve banka bu krediyi geri ödemeyeceğinizi varsayarak krediyi size vermeyecektir.

3)Aynı anda birçok bankaya kredi çekme talebinde bulunduğunuzda krediyi çekme olanağınız azalacaktır. Örneğin Vakıfbank’ tan kredi çekme talebinde bulunduktan sonra Garanti Bankası’na gidip aynı şekilde kredi çekme talimatında bulursanız ikinci banka havuzdan ilk bankanın sizi beklettiğini görmektedir. Bu da bankanın size olan güvenini olumsuz yönde etkilemekte ve kredi almanızı zorlaştırmaktadır.

Bankaların her gün yeni bir reklam kampanyasıyla kredi yarışına girdiği göz önünde bulundurulursa krediyi alamadıktan sonra üzülmenize gerek yok.  Bankalarla doğru şekilde çalışarak ve bütçe profilinize uygun krediler talep ederek  kredinizi alabilirsiniz. Fakat sabırlı olmanız ve acele etmemeniz gerekmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas