KYK Bursu Hakkında Bilgiler

Üniversite eğitimi maddi açıdan masraf isteyen bir süreçtir. Öğrencinin bulunduğu şehir ve okuduğu okula bağlı olarak 4 yıllık eğitim süresi boyunca bir bütçesinin bulunması gerekmektedir.  Kitap masrafı, yol parası, okul araç gereçleri, sosyal ve kültürel etkinlik harcamaları gibi bir çok harcamayı göz önünde bulundurursak öğrencinin 1000 TL’yi geçen bir paraya ihtiyacı olduğu nettir. Burada burs ve kredi veren kurumlar öğrencilere bu maddi yüklerini hafifletmek için büyük yardımda bulunmaktadır. Öğrencilere burs veren vakıf ve özel kuruluşlar olduğu gibi devletin KYK bursu da öğrencilere yardımcı olmaktadır. Peki KYK bursu nedir ? KYK’nın açılımı Kredi ve Yurtlar Kurumu’dur.  KYK bursu ise yüksek öğretimde okuyan öğrencilere YÖK 5102 kanuna göre verilen karşılıksız paradır.

KYK Bursuna Kimler Başvurabilir ?

KYK bursuna başvurmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olmak ve TC kimlik numarasına sahip olmak gerekmektedir. Diğer şartlar ise şunlardır;

*KYK bursundan ihtiyaç sahibi öğrenciler faydalanabilir. Burs başvuruları değerlendirilirken öncelik kanun hükmüne göre ihtiyaç sahiplerinindir.

*KYK bursu başvurularında burs talebi olan öğrencinin başarılı bir öğrenci olması burs almasını daha da kolaylaştırmaktadır.

*KYK bursundan örgün eğitim gören öğrenciler yani ön lisans ve lisans öğrencileri faydalanabilir. Açık öğretim fakültesinde okuyan öğrencilerden sadece şehit, gazi çocukları, anne ve babası vefat etmiş çocuklar vb. kişiler burs alabilirler.

*İki yıllık okullardan mezun olup da ara vermeden 4 yıllık okulların 3. Sınıfına dikey geçiş yapanlar bu bursu almaya hak kazanabilirler.

*Yüsek lisans (Master) yapan öğrenciler için KYK bursu almak mümkündür.

*Milli sporcular, LYS’de ilk 100’e girmiş öğrenciler, vakıf üniversitesinde okuyan öğrenciler ve Türkiye’yi  sanat, spor, bilim gibi alanlarda temsil etmiş ve yukarıdaki tanımlara uyan öğrenciler burs alabilmektedir.

Bursu alamayacak olanlar;

* Açık öğretim öğrencileri,

* Kayıt tarihinden sonra kaybı olan öğrenciler,

* Asgari ücret ve üzerine maaş alan veya devamlı bir işte çalışan öğrenciler,

* 5102 kanunu kapsamında vakıflardan ve diğer kuruluşlardan burs almakta olan öğrenciler,

* Askeri okul öğrencileri ve polis akademisi öğrencileri,

* ve yabancı uyruklu öğrenciler bu burstan faydalanamazlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas