Malul Çocuğu Olanlara Prim Gün Sayısı Ekleniyor

bagkur

Malul Çocuğu Olanlara Prim Gün Sayısı Ekleniyor

5510 Sayılı ( SGK )Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile getirilen yeniliklerden birisi de malul çocuğu bulunanlara eklenen prim gün sayılarıdır. Emekli olan kadınlardan başka birisinin çocuğunun malul olması durumunda 108 inci maddesi hükmünde yazılı olan (01.10.2008) yürürlük tarihlerinden sonraki prim ödeme gün sayılarının % 25 i prim ödeme gün sayılarının toplamına eklenmektedir. Bakıma muhtaçlık teriminden sürekli derecede bakıma muhtaçlığı anlamak gerekir. Bu husus devlet hastanesi tarafından rapor altına alınmalıdır. 01.10.2008 tarihinden sonra emekli olmak için başvuran kadınların sürekli bakıma muhtaç çocukları var ise bu indirim, emeklilik yaş haddinden indirilmek sureti ile uygulanır. Bu indirim ya da ekleme durumu 01.10.2008 tarihinden sonraki dönem ile malul çocuğun ölümü ya da çocuğun malullük durumunun ortadan kalkmasına dair verilen rapor tarihine kadar geçen sigortalılık hizmet süresi için geçerlidir.

Malullük durumunun bir sağlık kurulu raporu ile belgelenmesi ve SGK ya yazılacak bir dilekçe ile müracaat edilmesi gerekmektedir. Malullük durumunun raporda belirtilmesinde malullük derecesinin sürekli bakıma muhtaç derecede olması önemlidir. Aksi halde bu indirim ya da eklemeden faydalanılması mümkün değildir.

 

Malul Çocuğu Olanların Dilekçe Örneği

 

 

SGK İl Müdürlüğü emeklilik hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne

….

 

Konu  :Malul çocuk ile ilgili prim gün sayısı eklenmesi talebi hakkındadır

 

…………..sicil numarasında kurumunuzdan emekli maaşı almaktayım. 01.10.2008 öncesi/sonrası emekli bulunmaktayım. Dilekçem ekinde çocuğun malullüğüne dair sağlık kurulu raporu yer almaktadır. Dilekçemin incelenerek 5510 sayılı yasadan kaynaklı emekli yaş haddinden indirim/prim ödeme gün sayılarının % 25 i prim ödeme gün sayılarının toplamına eklenmesini ve gereğini saygılarımla arz ederim…./…/……

 

Başvuran Ad Soyad İmza

Kaynak: SGK Kurumsal Web Sayfası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas