Nasıl Ev Alınır Gelirim Düşük

Nasıl Ev Alınır Gelirim Düşük

Ev sahibi olmak günümüzde artık o kadar lüks ve o kadar ulaşılmaz bir şey oldu ki nasıl ev alınır diye kara kara düşünür olduk. Çünkü konut fiyatları o kadar arttı ve kişilerin gelirleri o kadar yetersiz kaldı ki ev almak hayal oldu çoğu kişi için. Hangi kiracının veya gencin hayali değil ev sahibi olup kiradan kurtulmak ve evini istediği şekilde evini dayayıp döşemek, tadilat ve dekore ettirmek. Artık ev sahibi olmak için uzunca bir zaman para biriktirmek gerekiyor. Eğer birikim yoksa da konut kredisi çekerek ev almak. Konut fiyatlarının yüksek olması ve konut kredisi faiz oranlarının da değişkenlik göstermesi sebebiyle düşük gelirli olanlar için konut kredisi ile ilgili soru işaretleri ortaya çıkarabiliyor. Peki konut kredisi ile ev alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Nasıl Ev Alınır Gelirim Düşük

Nasıl Ev Alınır Gelirim Düşük

Öncelikle Gelişme Potansiyeli Olan Yerden Ev Bulmalı

Öncelikle ev almak istiyorsunuz ama geliriniz düşük diyelim. Bu ev sahibi olmanıza bir engel değil. Yapmanız gereken genellikle gelişme potansiyeli yüksek olan bölgelerden düşük fiyata sahip bir ev bulmak olsun. Neden bu bölgeler diyoruz, çünkü gelişme potansiyeli olan bir bölgenin hızla gelişen büyük şehirlerde bu gibi yerler aynı hızla değer kazanıyor da ondan. Aldığınız evin birkaç yıl sonra sizin aldığınız fiyattan çok daha değerli olması için bu bölgelerden diyoruz.

Evi Bulduktan Sonra En Uygun Bankayı Bulmalı

Evi bulduktan sonra ki aşama en uygun konut kredisini bulmak artık. En uygun krediyi karşılaştırma sitelerini kullanarak görebilirsiniz. Tüm bankalara ait güncel faiz oranlarını gösteren bu tip karşılaştırma sitelerinden size uygun kredi sonuçlarını bir arada görüp değerlendirip karar verirsiniz kolayca. Konut kredisi faiz oranları değişken olduğundan ev almaya karar verdiğiniz zaman sık sık faiz oranlarını takip etmenizi gerekir.

Kredinin Taksit Tutarının Hesabını Yapmalı

Son aşamada artık kredi çekeceğiniz bankayı seçtiniz diyelim. Konut kredisi çekerken kredi faiz oranın yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka noktalar da var unutmayın. Bunlar, kredinin maliyetini için dosya masrafı, komisyon vb. gibi diğer unsurları da incelemenizdir. Kredi araştırması yaparken dikkat etmeniz gereken noktalardan diğeri de taksit tutarı ile ilgili sınırlamalardır. Aylık taksitlerin toplam tutarı, haneye ait toplam gelirin yüzde 50’sini geçmeyecek şekilde düzenleniyor. Mesela diyelim ki hane geliriniz 2000 TL ise, aylık taksit ödemeniz en fazla 1000 TL olabilir. Bu hususu göz önünde bulundurarak minimum vadeyi belirleyebilirsiniz. Vadenin olabilecek en düşük sınırda olması sizin avantajınıza olur çünkü vade süresi arttıkça da ödeyeceğiniz toplam tutar artacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas