Organ Nakli Sona Eriyor

organnakli

Organ Nakli Sona Eriyor

Bu başlık biraz kafaları karıştırabilir. Organ nakli sona mı eriyor? Yoksa yeni bir gelişme mi var?

Amerikan ve İngiliz bilim adamları çalışmalarına bir yenisini daha ekleyerek organ üretmeye başladılar. Özellikle fare deneklerinde yapılan araştırmalarda yapay kulak üretildi. Deneklerde fare kullanılmasının sebebi farelerin doğarken bağışıklık sistemi olmaksızın doğmalarıdır. Bu nedenle doğduktan sonra vücutlarındaki herhangi bir madde ya da dokuyu büyütebiliyor ve olgunlaşmasını sağlıyor. Farenin deri altında organik doku ile oluşturulan yapay bir kulak enjekte edildi. Daha sonra bunun her geçen hafta büyüme sağlandığı gözlendi. Bu da bize gösteriyor ki bilim geliştikçe insanoğlunun imkansızlıkları yavaş yavaş çözülmeye başlıyor.

  

Yapay Organ Üretimi Başladı

Bilim adamları şimdilik fare deneklerinde yapay organlar üretme çabasındalar. Faredeki vücut dışı organı kabul edip bu organı geliştirme özelliği sayesinde başkaca organların da geliştirilmesi sağlanabilir. Örneğin akciğer ya da böbrek. Ancak farelerin vücut büyüklükleri ile orantılı ölçüde organ gelişiminin sağlanması şu an için mümkün.

Aslında insanoğluna yardımcı olabilecek bir yapı da kurbağada var. Kurbağalar kışın aniden donup ölmeleri gerekirken, havaların ısınması ile birlikte buzu çözülüp tekrar canlanmaktadır. Şaşırtıcı gibi gelebilir ancak gerçek. Dünyada ölüp dirilen nadir hayvanlardan birisi kurbağadır.

 

Kurbağa Nasıl Hayatta Kalıyor?

Kurbağanın kalp ve kan sistemi insanoğlundan çok farklı. Tüm hücreler donduktan sonra kalp içinde canlı hücre kalıntıları kalıyor. İşte bu canlı hücre kalıntıları buzların çözülmesinden sonra diğer kan sistemine ve sinirlere elektrik göndererek uyarılmalarını sağlıyor. Elektrik sinyallerini alan kalp çalışarak tüm vücuda kan pompalamaya başlıyor. Böylece hasar görmeyen hücreler yeniden canlanmış oluyor. Kimbilir, belki de insanoğlunu belirli bir yılda dondurup 300 yıl sonra çözen filmler gerçek olur.

Kaynak: Nat Geo

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas