Seo Sektöründe Uzmanlaşmak

Web sitesi sahipleri için SEO yani arama motoru optimizasyonu ölümcül değer taşımaktadır. SEO’su yani Google’a uygun optimize edilmiş siteler ön sayfalarda yer alıp Google’dan binlerce ziyaretçi kazanırken SEO’su yapılandırılmamış siteler ise sinek avlamakta hiç ziyaretçi çekememektedir. Özellikle haber ve e-ticaret alanında faaliyet gösteren site sahipleri SEO uzmanlarına binlerce lira ücret ödeyerek SEO çalışmaları yapmaktadır. Piyasadaki iyi SEO’culara da baktığımızda çok güzel rakamlar kazandığını görmekteyiz. Bu da bir çok webmaster’ı veya webmaster adayını SEO uzmanı olmaya teşvik etmiştir. Bu makalemizde SEO uzmanı nasıl olunur ve yolları nelerdir sizlere anlatacağız ve bu yolda fikir sahibi olmanızı temenni edeceğiz. Öncelikle SEO uzmanı neleri bilmeli bundan başlayalım.

Yeter ki Seo İşinde Başarılı Olun

SEO uzmanı olmak için webmaster mesleğini tam olarak kavramanız gerekir. Webmaster kısaca web sitesi tasarlayan kişi demektir. Webmaster’ın kodlama, tasarım, photoshop, sunucu gibi konularda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Eğer webmaster değilseniz wmaraci.com gibi webmaster forumlarını ziyaret etmeli ve webmaster’ların işlevlerini öğrenerek en azından FTP’ye bağlanabilme, php, css kodları üzerinden notepad aracılığıyla edit yapabilme gibi özelliklere sahip olmalısınız. Bunları bildiğinizi varsayıyoruz. İkinci adımda kendi siteleriniz üzerinde çalışmalar yapmalısınız. En basitinden SEO’da en önemli detay sitenin içeriklerinin özgün olması, tarayıcıya uyumlu olması, hızlı yüklenmesi ve site linklerinin Google tarafından kolay taranabilir olmasıdır. Bu yapıya uygun bir site tasarlayıp Google üzerinde yükselmesi için çalışmalar yapabilirsiniz. Hatta bir çok blog açıp bu sitelerle backlink, forum tanıtımı gibi çalışmalar yapıp kendinizi sınayabilirsiniz. Bunları yaparken internetteki SEO ile ilgili yeni gelişmeleri takip etmeli ve SEO alanında yazılmış Türkçe hatta yabancı kaynakları bile okumalısınız.

Üzerinde pratik yaptığınız siteler Google’da bayağı trend olmuş ve sizde SEO’yu A-dan Z-ye kavramışsanız sıra bu işten para kazanmaya geldi. Webmaster forumları, freelance iş siteleri veya Google üzerinden reklamlarla müşteri çekmeye başlamak en doğal hakkınızdır. Webmaster forumlarında SEO başlıklarını incelerseniz freelance SEO’culara her dönem ihtiyaç olduğunu fakat bu işi iyi yapanlar kadar Garantili SEO adı altında dolandırıcılarından cirit attığını görürsünüz. Zaten SEO’yu kavradıysanız bu işin garanti olmadığını da anlamışsınızdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas