SGK Borcu Yeniden Yapılandırma Süresi

SGK Borcu Yeniden Yapılandırma Süresi

Son günlerin en çok merak edilen ve vatandaşlarca, iş verenlerce çok sevinilen konu sgk borçlarının ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılması kanunudur. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Selim Bağlı SGK borçlarının yeniden yapılandırılması hakkında yeni bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre borçlar için yapılandırılmaya tutulan miktar 68 milyar dolara kadar çıktı. Yapılan müraacatların beklenenin çok üstünde olduğunu dile getiren Bağlı başvuruların son gününün 31 Ekim’den daha sornaki bir tarihe çekilip çekilmeyeceği hakkındaki soruları yanıtsız bıraktı. Ve güzel bir haber geldi 25 kasım 2016 tarihine kadar uzatıldı.

SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, SGK’nın yönetilemez kara delik olarak kabul edilebilecek açığının bulunmadığını söyledi. SGK bünyesinde yeniden yapılandırmaya tabi tutulan 67.7 milyar TL bulunduğunu ve şu ana kadar yapılan müracatların beklentilerinin üzerinde olduğunu söyleyen ancak rakam vermeyen Bağlı, bürokrat olarak yapılandırmada son gün olan 31 Ekim’in uzatılıp uzatılmayacağı konusunda bir şey söylemesinin doğru olmayacağını da kaydetti. Kurum alacaklarının tahsil ve takibine ilişkin 2 hafta devam edecek olan bir eğitim programı için Antalya’ya gelen SGK Başkanı Mehmet Selim Bağlı, basın toplantısı düzenledi. Kurum binasında düzenlenen toplantıda yeniden yapılandırma konusunda bilgi veren ve sigortalı vatandaşları yapılandırma için müracaat etmeye davet eden Bağlı, rakam vermedi ancak yeniden yapılandırmaya tabi tutulan 68 milyar TL için geri dönüşlerden umutlu olduklarını söyledi.

Vatandaş için önemli çünkü yeniden yapılandırma SGK‘ nın dengeleri açısından, finansal dengeleri,nakit akışı açısından önemli olduğu kadar velinimetimiz olan işverenlerin ödeme kapasitelerinin artırılması, blançodaki borç tutarının düşmesi , bizim blançodaki alacaklarımızın düşmesi ve işverenlerin durumlarını daha iyiye götürmek açısından önemli. Antalya bizim için önemli, çok ciddi sigortalı sayısı olan tarımıyla turizmiyle Türkiye ekonomisine ciddi katkı sağlayan ender illerimizden biri. Bizim temel ilkemiz vatandaş odaklıdır. Bize sayın bakanımız dairede oturup işverenlerin bize gelmesini değil, bizim onlara gitmemiz talimatını verdi. Yerel medyanın imkanlarını da mümkün mertebe kullanarak tanıtım kampanyası yürüttük. Son bir hafta. 31 Ekim’e kadar gelip müracaat ettiğinizde sizden ilk taksit ödemenizi beklemiyoruz ilk taksiti 2 Ocak’ ta ödeyeceksiniz. Genel sağlık sigortası borcu olanlar 31 Ocak 2017 ye kadar müracaatlarını yapsınlar borcum yok diyenler gelir testine girsinler, gelir testinde pirim ödemesi gerekmiyorsa geçmişe dönük bütün borcu silinecektir” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas