SGK Online Bilgi Almak

SGK Online Bilgi Almak

Türkiye’de sigorta işlemleri teknoloji sayesinde gün geçtikçe daha da kolaylaşıyor diyebiliriz. Sosyal Sigortalar Kurumu mükellefleri artık internet üzerinden rahatlıkla sorgulama yapabilecek. Bu kurumun mükellefleri günümüzden itibaren SGK’nın internet sitesi üzerinden  SSK hizmet dökümlerini alabilecekler. Mükellefler SGK sitesinin dışında e- Devlet üzerinden de SSK ya da SGK sorgulama işlemi yapılabilecekler. Birçok konuda işlemleri hızlandıracak olan bu sistem vatandaşların yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Türkiye’de kamu alanında sunulan internet hizmetlerinin hem kamu hizmet kalitesini yukarılara çekmesi hem de vatandaşların kamu işlemlerini, bireysel yaşantılarındaki pek çok işlemde olduğu gibi daha hızlı ve daha kolay şekilde gerçekleştirebilmeleri sağlanıyor. Bu çerçevede de Türkiye’de Sosyal sigortalar Kurumu (SSK) mükelleflerinin güncel SSK hizmet durumu bilgilerini öğrenebilmelerini sağlayacak SSK ve SGK sorgulama işlemlerini de internet hız ve işlem kolaylıklarından yararlanarak gerçekleştirebilmeleri sağlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) tarafından kurulduğu 2006 yılından bu yana dönemin en ileri nesil teknolojik altyapısını sigorta ve emeklilik hizmetlerinde kullanarak, Türkiye’deki bu alandaki hizmetlerin uluslar arası standartları yakalayabilmesini sağlamayı hedefleyen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) internette geniş hizmet kapsamına sahip olan e-SGK ağı bulunuyor.

Türkiye’de interneti aktif şekilde kullanarak, vatandaşa sunduğu kamu hizmetlerini internet ortamı üzerinden ulaştırmaya başlayan tüm kamu kurum ve kuruluşları arasında internette yer alan en geniş kamu hizmet ağına sahip olan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-SGK ağı uygulamaları milyonlarca özel sektör çalışanı SSK’lıya tüm sigorta işlemlerinde internet kolaylıklarından yararlanabilme şansı veriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından SSK mükelleflerine yönelik olarak sunulan online sigorta hizmetleri çerçevesinde elbette ki en öncelikli olarak SSK ve SGK sorgulama işlemi için online bir hizmet sunuluyor.

Günümüzün hızla gelişen teknolojileri sayesinde işte, ofiste, evde, yolda ve daha pek çok farklı noktada mobil akıllı cihazlardan yararlanarak, internet erişimi gerçekleştirebilme şansına sahip olabilen SSK mükellefleri, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-SGK ağı uygulamalarını kullanarak, güncel SSK hizmet dökümü bilgilerini alabilme şansına sahip olabiliyor. Özellikle de Türkiye’de özel sektör alanında çalışmakta olan sigortalı çalışanların, işverenleri tarafından SSK primlerinin düzenli olarak yatırılıp, yatırılmadığını kontrol edebilmesi veya SSK tescil durumunu sorgulayabilmesi gibi işlemlerini daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilmeleri internette sunulan bu SSK ve SGK sorgulama işlemi ile mümkün kılınıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas