Şirketlerde İlk Yardım

ilkyardim

Şirketlerde İlk Yardım

İlk Yardımda Ne Yapılır?

Gündelik hayatta sıkça yaralanmalar, kazalarla karşılaşıyoruz. Çoğumuz yaralıya nasıl davranacağımızı bilmeyiz. Hatta yanlış davranır ve hastanın belki de hayatını riske atarız.

Sara Hastalarına Soğan Koklatmayın

Sara hastaları belirli zamanlarda 3-4 dakikalık nöbetler geçirirler. Bu nöbetlere bir müdahalede bulunmanızın hiçbir anlamı yoktur. Zira sara nöbeti sadece süreci tamamlamak ister ve süreç tamamlanınca nöbet biter. Burada yapılması gereken sara geçiren bir hastaya kimseyi yaklaştırmamak ve olabildiğince nöbet geçiren hastanın kendisine zarar vermesini engellemektir. Bu esnada hastanın ağzı açılmaya çalışılmaz, üzerine su dökülmez, ilaç verilmez sadece nöbetin geçmesi beklenir. Müdahale etmek isteyen kişi ya da kişiler engellenir. 112 acil servis aranır.

112 Acil Servis Nasıl Aranır?

Olası bir kaza ya da yaralanma durumunda olay yerinde bulunan bir acil yardım uzmanı varsa bu kişinin talimatlarına uyulmalıdır. Kalabalık mümkün olduğunca azaltılmalı ve uzmanın talimatları dinlenmelidir. 112 arandığında karşımıza çıkan kişiye olay yerinin nerede olduğu olabildiğince açık bir dille ifade edilmelidir. Olay yeri anlatılırken olay yerinin yakınlarında bulunan ve herkesçe bilinen belirli noktalar söylenir. 112 acil çağrısı görevlisinin sorduğu tüm sorular cevaplanmalı ve karşı taraf telefonu kapatmadıkça telefon kapanmamalıdır. 112 ücretsiz olduğundan karşı tarafın kapatmasını beklemenizin sizden bir götürüsü olmayacaktır. Yani konuşma faturanıza yansımayacaktır. Konuşurken oldukça rahat olun. Kaza ile ilgili bilgi verin, olay yerinde kaç yaralı olduğunu, kaç aracın çarpıştığını, olay yerinde bir acil yardım uzmanı olup olmadığını ve kısacası olay yeri ile ilgili tüm detay bilgileri verin. Zira bu bilgileri vermeniz olay yerine gelecek acil servis ekibinin oluşan kazaya göre ekip ve ekipman iletmesini sağlayacaktır.

Yanıklarda Oluşan Balonları Patlatmayın

Yanıklar 3 dereceden oluşur. Birinci derecede sadece kızarıklık ikinci derecede su toplanması ve ağrılı bir durum üçüncü derecede ise hissiyatın kaybolduğu bir durum vardır. Yanıklarda yapılacak en önemli şey yanığın üzerini kapatmamaktır. Su toplayan yer patlatılmaz. Asla yanığa ilaç vb şeyler sürülmez. Yanığa kesinlikle bitkisel ya da kimyasal bir şey sürmeyin. Olay anında derhal 112 yi arayın.

Bıçakla Yaralanan Birinden Saplanan Bıçağı Çıkarmayın

Bıçakla yaralanmalarda ya da vücuda herhangi bir cismin batması durumunda cisim yerinden çıkartılmaz. Derhal  112 aranız ve saplanan yer temiz bir bezle kapatılır. Bıçak saplanmışsa yerinden oynatılmaz ancak eğer saldırgan kişiye bıçağı saplayıp geri çıkarmışsa ve bu göğüste bir delik açmışsa bu durumda etraftan derhal temiz bir poşet bulunur. Bu bir sigara paketinin içindeki poşet de olabilir. Deliğin üzeri 3 tarafı kapalı 1 tarafı açık olacak şekilde kapatılır. Üzerine bez konulur. Asla yaraya bir şey sürülmez.

Havale Geçiren Hastaya Soğuk Kompres Yapmayın

Havale geçiren bir hastayı oda sıcaklığındaki bir su ile yıkayın ya da küvete girdirin. Su sıcaklığı asla çok soğuk olmamalıdır. kesinlikle buz uygulamayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas