Dul ve Yetim Aylığında son gelişme

5510 sayılı yasanın 32.maddesine göre Ölüm sigortasından sağlanan haklar a) Ölüm aylığı bağlanması.b) Ölüm toptan ödemesi yapılması.c) Aylık almakta olan eş ve çocuklara evlenme ödeneği verilmesi.d) Cenaze ödeneği verilmesi.Ölüm aylığı;a) En az beş yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş,b) Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış,c) Bağlanmış bulunan malullük veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş,durumda iken ölen sigortalının hak sahiplerine, yazılı istekte bulunmaları halinde bağlanır. Hükmü karşısında 5 yıldan önce ölümlerde dul yetim aylığı bağlanamıyordu.Ancak Yargıtay 21.Hukuk Dairesinin son kararına göre 5 yılı tamamlamak için borçlanmanın yapılamayacağı ancak 900 günü doldurmak için borçlanma hakkı olduğu yönünde yasa metnini yorumlamıştır.Bu yorumlama bir Yargıtay kararı olmakla birlikte yerel mahkeme kararında direnebilir, karar Yargıtay İçtihadı Birleştirme Kurulu önüne geldiğinde aynı şekilde karar verebilir ya da farklı bir karar da verebilir.Ancak Yargıtay 21.Hukuk Dairesinin bu kararının dul yetim aylığı mağdurlarına bir umut ışığı olduğu kesindir.

Lütfen Sorularınızı Ücretsiz olarak aşağıdaki forum sayfamıza sorunuz;

Forum Sayfamız

325 yorum

 1. hikmet yıldırım KILINÇARSLAN

  SİTEDE DUL VE YETİM HAKKINDA SORU SORARAK CEVAP İSTEYEN ,SOSYAL GÜVENLİKLE İLGİLİ HER TÜRLÜ SORUSU OLANLARA TÜM YÖNLERİYLE DANIŞTAY KARARLARIYLA KANUN MADDELERİYLE CEVAP VERİLECEKTİR.
  LÜTFEN BURADAN SORU SORMAYIN YENİ ADRESİM AŞAĞIDA YER VERİLMİŞTİR.
  http://ticaretsicili.net/forum/index.php
  HİKMET YILDIRIM KILINÇARSLAN
  Reply

  • mrb gelinimiz 900 güne doldurmasına 21 gün kala vefat etti.1 yaşında bebeği kaldı.yetim aylığı için başvuru yaptık sgk ya olmaz dediler 21 eksik diye.torba kanunu bekleyin belki olur denildi.bununla ilgili bize bilgi verebilirmisiniz.

 2. nergis karaoğlu

  ben;ölmüş olan bağkur emeklisi babamdan maaş alıyorum üvey annede babamdan maaş alıyorum üvey aanne evlenir yada ölürse babamın maaşının tamamını alabilirmiyim?bir de şunu sorucam eşimden 6yıl önce ayrıldım eşim emekli sandığı emeklisi boşanmış olmama rağmen eşim vefat ederse ben maaş alabiliyormuyum eşimden ayrılalı hiç evlenmedim..saygılar teşekkürler

 3. slm rahmetli dedem fıransa paristen emekliydi annem türkiyede dul dedemin maaşını ala bilirmi acil cevap bekliyorum

 4. selamlar anneannem 1996 yılında vefat etti emekli sandığından emekli maaşı alıyordu , babam 2014 yılıda vefat etti ssk dan emekli maaşı alıyordu.Anneme babamın maaşından dul yetim maaşı bağlanması için başvuruda bulunduk.Benim öğrenmek istediğim acaba anneme annesinden mekli sandığından emekli olduğu için ikinci bir dul yetim maaşı bağlanırmı.cevanızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

  • Lütfen sorularınızı forum sayfamıza sorunuz.

   • Babanıza ve annaenize allahtan rahmet dilerim
    Anneniz babanızdan dul aylığı alırken emekli sandığından emekli
    annenenizden yetim aylığı alabilirBir an önce Sosyal güvenlik
    kurumuna müraccat ediniz.
    Saygılarımla..

 5. 1977 – 1984 arası 7 yıl köy muhtarı iken vefat etti eşine ve engelli oğluna maaş bağlanırmı? Bağ-kur kaydı yok geriye doğru boçlandırılırmı? Askerlik borçlandırılması’da yapılabilir. Yeni çıkacak torba yasada bize uyacak bir uygulama varmı? İzlememiz gereken işlemler nelerdir. Teşekkür ederim. M.Acar

 6. İyi günler ben 2010 da bosandim ve bağkur a yetimayligi için müracaat ettim ve babamın maaşı o zaman 625.00 lira olarak bağlandı .İkinci evlilik yaptığında maaşı iptal ettirdim bu evliligim de giremedi ve bosandim tekrar babamın maaşına müracaat ettim fakat 456.00 TL bağlandı babam 2005 te vefat etmişti. SGK kurumuna itiraz dilekçesi ile müracaat ettim fakat kabul edi
  Lmedi %25 olarak bağlandigini yazmışlar. Ben tek çocuk um annemde vefat etti yani ikinci kimse yok. Beni bu konuda aydinlatirsaniz memnun olurum.

  Saygilarimla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*