Etiket Arşivi: 1 dünya

Kabul kredili ödemede iş akışı

Kabul kredili ödemede iş akışı 1-Alıcı ve satıcı arasında satışa ilişkin bütün şartları içeren kapsamlı bir sözleşme tanzim edilir(proforma) 2-Lehdar gümükrükleme işlemlerini tamamlar .Sevkiyatı gerçekleştirir ve vesaikleri poliçeyle birlikte bir talimat ekinde bankasına teslim eder 3-Muhabir banka römiz mektubunun ekine vesaikleri ve poliçeyide koyarak hazrlar ve kargo yoluyla ithalatcının bankasına gönderir 4-İthalatcının bankası şayet işlemin %100’ü kabul kredili ise poliçeleri ... Devamını Oku »

Bölünme raporundan vazgeçme

Bölünme raporundan vazgeçme 6102 sayılı Kanunun, 169 uncu maddesinde yazılı hükümlere göre bölünme raporunun hazırlanmasından ve aynı kanunun 171 inci maddesi ile de inceleme hakkının sunulmasından vazgeçilebilir.Bu imkan yani vazgeçme hakkı küçük ve orta ölçekli şirketlere tanınmış bir haktır.Bu hakkın kullanılabilmesi için bahsi yapılan şirketlerin tüm ortaklarının onayı gerekmektedir. Türk Ticaret Kanunu Kaynak: Resmi Gazete Web Sayfası Devamını Oku »

Edward H.Carr

Edward H.Carr “Yirmi yılın krizleri”çalşması var.çalışmasında; I. Dünya savaşının korku,endişe,güvensizlikten kaynaklandığını belirtir. Güç unsuru önemlidir Carr’a göre;yöneticiler güçlü oldukları için yönetir,yönetilenlerde zayıf oldukları için Gücü yetkiyi elinde bulunduranlar,kendi çıkarlarını dünyanın çıkarlarılarak gösterirler.Böylece karşı çıkanlar dünya çıkarlarına karşı çıkıyormuş gibi görünür. Bunun için Uluslar arası ilişkilerdegüçlü olmak gerekir İç politikada egemen grup tarafından ulus üzerindeki kontrolü güçlendirmek için ulusal dayanışma istemleri ... Devamını Oku »