Etiket Arşivi: apartman yönetimi

Medeni kanuna göre kurulmuş kat irtifaklarının yönetimi

Medeni kanuna göre kurulmuş kat irtifaklarının yönetimi 04.10.1926 tarihinden önce bir gayrimenkulün paydaşlarından birinin o gayrimenkulün bir bölümünden kat maliki gibi tek başına faydalanmasını sağlamak için kurulmuş olan irtifak hakları, bu kanuna göre kat mülkiyetine çevrilinceye kadar apartmanın yönetimi, yönetim planı yapılması mecburiyeti ve giderlere ve sigorta mecburiyetine ve bunun primlerine katılma hususlarında 5711 sayılı yasa ile değişik 634 sayılı ... Devamını Oku »

Sitenin yönetiminde kurallar

Sitenin yönetiminde kurallar Toplu yapı, bir veya birden çok imar parseli üzerinde, belli bir onaylı yerleşim plânına göre yapılmış veya yapılacak, alt yapı tesisleri, ortak kullanım yerleri, sosyal tesis ve hizmetler ile bunların yönetimi bakımından birbirleriyle bağlantılı birden çok yapıyı ifade eder. Toplu yapı kapsamındaki imar parsellerinin bitişik veya komşu olmaları şarttır. Ancak bu parseller arasında kalan ve imar plânına ... Devamını Oku »

Apartmana lüks masraf yapılması

Apartmana lüks masraf yapılması 5711 sayılı yasa ile değişik 634 sayılı Kat mülkiyeti kanununa göre yapılması arzu edilen yenilik ve ilaveler çok masraflı ise veya yapının özel durumuna göre lüks bir nitelik taşıyorsa veya apartmanın bütün kat malikleri tarafından kullanılması mutlaka gerekli olan yerlerinde veya geçitlerinde bulunmuyorsa, bunlardan faydalanmak istemiyen kat maliki, gidere katılmak zorunda değildir; bu gibi yenilik ve ... Devamını Oku »