Etiket Arşivi: asliye ticaret

Ayni sermayede kısıtlama

Ayni sermayede kısıtlama Sermaye artırımlarında,kuruluş ve diğer işlemlerde artırılan sermayenin ayni sermaye ile artırılması durumunda işletmeye konulan ayni sermaye üzerinde kesinlikle kısıtlayıcı bir hüküm olmaması gerekmektedir.Ayni sermaye ile sermaye artırılması durumunda söz konusu ayni sermayenin takyidatlarına bakılacak ve üzerinde kısıtlama bulunması halinde tescil talebi ilgili ticaret sicili müdürü tarafından reddedilebilecektir.Şirketlerin ayni sermaye tahsis etmeleri durumunda ayni sermaye üzerinde bulunan kısıtlayıcı ... Devamını Oku »

Ticari davaların görüleceği mahkemeler

Ticari davaların görüleceği mahkemeler 6102 sayılı kanuna göre aksine hüküm bulunmadıkça, dava olunan şeyin değerine veya tutarına bakılmaksızın asliye ticaret mahkemesi tüm ticari davalara bakmakla görevlidir. Bir yerde asliye ticaret mahkemesi varsa, asliye hukuk mahkemesinin görevi içinde bulunan ve ticari sayılan davalarla özel hükümler uyarınca ticaret mahkemesinde görülecek diğer işlere asliye ticaret mahkemesinde bakılır. Sadece iki tarafın isteklerine bağlı olmayan ... Devamını Oku »

Ticari davalar hangi mahkemeye açılır ?

Ticari davalar hangi mahkemeye açılır ? Aksine hüküm bulunmadıkça, dava olunan şeyin değerine veya tutarına bakılmaksızın ticari davalar yetkili ve görevli asliye ticaret mahkemesine açılır. Bir yerde asliye ticaret mahkemesi varsa, asliye hukuk mahkemesinin görevi içinde bulunan ve ticari sayılan davalarla özel hükümler uyarınca ticaret mahkemesinde görülecek diğer işlere asliye ticaret mahkemesinde bakılır. Bir yerde ticaret davalarına bakan birden çok ... Devamını Oku »