Etiket Arşivi: bağımsız bölüm

Sitenin yönetimi

Sitenin yönetimi Bir arsa üzerinde birden çok yapının veya bir sitenin varlığı halinde, 5711 sayılı yasa ile değişik 634 sayılı Kat mülkiyeti kanununda yer alan hükümlerin uygulanmasında aşağıdaki bir kısım kurallar dikkate alınır: *Vaziyet planına göre yapılacak tüm bağımsız bölümlerden yüzde kırkının veya blok inşaatlarda herbiri en az sekiz bağımsız bölümü kapsayan blok veya blokların tamamlanmış bulunması halinde, tamamlanan bağımsız ... Devamını Oku »

Bağımsız bölümlerle eklentiler ve ortak yerler arasındaki bağlantı nedir ?

Bağımsız bölümlerle eklentiler ve ortak yerler arasındaki bağlantı nedir ? 5711 sayılı yasa ile değişik 634 sayılı Kat mülkiyeti kanununa göre bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan kömürlük, su deposu, garaj, elektrik, havagazı veya su saati yuvaları, tuvalet gibi eklentiler, ait olduğu bağımsız bölümün bütünleyici parçası sayılır ve o bölümün maliki, eklentilerin de tek ... Devamını Oku »

Kat mülkiyeti kanununda bazı tanımlar (1)

Kat mülkiyeti kanununda bazı tanımlar (1) Kat mülkiyetine konu olan gayrimenkulün bütününe “ana gayrimenkul”; yalnız esas yapı kısmına “ana yapı” ana gayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, bu kanun hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerine “bağımsız bölüm”; bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan yerlere “eklenti”; bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet ... Devamını Oku »