Etiket Arşivi: karar tarihi

Tüzel kişi temsilci karar örneği

TÜZEL KİŞİ TEMSİLCİ KARAR ÖRNEĞİ KARAR TARİHİ                        :  …………… KARAR NO                                :  .. TOPLANTIYA KATILANLAR : ……………………………..                      Yönetim Kurulumuz …………………. ……………. Günü toplanarak aşağıdaki kararları       almışlardır. 1)      Şirket ortaklarından …………’nı temsilen yönetim kurulu başkanı olan  ………………’in istifasının kabulüne, 2)      Boşalan yönetim kurulu başkanlığına  ( 6102 sayılı TTK Madde 359 Tatbikat ... Devamını Oku »

Karar ve toplantı tarihinin farklı olması

Karar ve toplantı tarihinin farklı olması Ticari işletmelerde toplantı farklı zamanda ve karar farklı zamanda olabilir.Genelde bu tip bir olayla çok sık karşılaşılmaz.Toplantı ve kararlar genelde aynı tarihte olur.Ancak istisnaen karar tarihi toplantı gününden sonraki günlerde de alınabilir.Karar ve toplantı tarihinin aynı tarihe denk gelmesine dikkat etmek gereklidir.Ayrıca toplantı tarihi karar tarihinden sonraki bir tarih olamaz.Yine toplantı ve karar tarihlerinin ... Devamını Oku »

Karar tarihi tasdik tarihinden sonra olamaz

Karar tarihi tasdik tarihinden sonra olamaz Genel kurul kararlarında tarih yazımları yapılırken çok önemli bir husus nadiren de olsa gözden kaçabilmektedir.İş yoğunluğu,dikkatsizlik sebebiyle alınan kararların tarihi ile tasdik tarihlerinin nasıl olması gerektiği hususunu çoğumuz gözden kaçırabiliyoruz.Bir şirket kararı, notere tasdik ettirilmeden önce içerik yönünden kontrol edilmeli ve en önemlisi de tarihine bakılmalıdır.Örneğin, noterden tasdik ettirdiğiniz tarih 02.01.2013 iken kararınızın tarihi ... Devamını Oku »

Şirket kararlarının tarihsiz olması

Şirket kararlarının tarihsiz olması Şirketler Türk Ticaret Kanununa göre ticari işletmelerdir.Ticari işletmeleri işleten kişiler de tacirdir.Tacir kendisine düşen yükümlülük ve sorumluluklarını layıkı ile yerine getiren kişidir.Tacirden beklenen yükümlülüklerden birisi, şirket içinde alacağı kararların usulüne uygun olarak alınmasını sağlamaktır.Bu nedenle de şirket kararlarında olmazsa olmaz ilkelerden birisi kararın tarihidir.Tarihsiz karar olmaz.Zira karar defterinde her kararın bir numarası ve tarihi olur.Kararların olası ... Devamını Oku »