Etiket Arşivi: mersis

Mersisten Potansiyel Vergi Numarası Almak

Mersisten  Potansiyel Vergi Numarası Almak Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şirket kuruluşları sırasında 10.12.2014 tarihinde pilot uygulama yeri olarak Ankara’da başlatılan vergi dairelerinden potansiyel vergi numarasının Merkezi Sicil Kayıt Sistemi  yani MERSİS üzerinden alınmasına ilişkin olan uygulamanın  29.02.2016 Pazartesi günü saat: 12.00’den itibaren tüm illerimizi kapsayacak şekilde hizmete alınacağı belirtilmişti. – Merkezi Ankara ili hariç olan ve 29.02.2016 Pazartesi günü saat: ... Devamını Oku »

Mersis ile PTT uyumu sağlanmalı

Mersis ile PTT uyumu sağlanmalı Mersis sisteminde giden evrak bölümü ile ticaret sicili müdürlüğünce tutulan kayıtların ,gönderilerin kayıt altında olması düzenlenmiştir.Bu sistemde,gönderilerin sadece kayıt evrak numarası verilmesi ve açıklama kısmının girilmesi için ilgili yerler yer almaktadır.Ancak Ticaret sicili müdürlüklerinin günlük işlem hacimlerine göre barkod numaralarını girecekleri bir bölüm ile bu barkodları sorgulayabilecekleri bölümün de yer alması önemlidir.Özellikle sistemde irsaliyenin barkodlu ... Devamını Oku »

Mersiste ön onay sorunu

Mersiste ön onay sorunu Mersis sistemi artık bir çok ticaret sicili müdürlüğünde hayata geçti.Mersis sisteminin hayata geçmesi ile birlikte beraberinde bir çok sorunu da getirmiştir.Vatandaşlar ve ilgililer Mersis sistemine giriş yapıp ön onaya sunmaktadırlar.Ticaret sicili müdürlüğüne ön onaya gelen bu taleplerin ilgili ticaret sicili müdürü ya da yardımcısı tarafından onaylanması gerekmektedir.Ancak Mersiste ön onay için geliştirilmiş şartlar tanımlanmadığı için bu ... Devamını Oku »

Mersiste kira kontratı

Mersiste kira kontratı Bilindiği üzere Mersis sistemi bir çok sicil müdürlüğü tarafından hayata geçmeye başlamıştır.Mersiste olası aksaklıklar her sistemde olduğu gibi yaşanabilmektedir.Vatandaşların ve muhasebecilerin Mersiste kayıtları doldururken doğru bir şekilde doldurmaları ve buna göre onaya sunmaları gerekmektedir.Örneğin kira kontratının bedelinin yanlış doldurulmuş olması neticesinde yanlış tescil talebinde bulunulduğu takdirde derhal ilgili sicil müdürlüğü ile irtibata geçilmeli ve talebin reddinin sağlanması ... Devamını Oku »

Mersis opsiyonu bitiriyor mu

Mersis opsiyonu bitiriyor mu Özellikle ünvan bulma konusunda ticari işletme sahipleri büyük sorun yaşamaktadırlar.Ticari işletme sahipleri Unvan ararken ilgili ticaret sicili müdürlüğüne de müracaat edebiliyor ve neticede bir ünvanda karar kılınabiliyor.Arama kriterlerinde ticaret sicili müdürünün açık noktalarda yorum yolu ile hareket edebilmesine MERSİS engel olacak mıdır ? Bu soruya bir çok tescil işlemi için evet demek zorundayız.Özellikle Unvan konusunda MERSİS ... Devamını Oku »