Tarım Kredisi Almak

Tarım Kredisi Almak

Ülkemizde sizlerinde bildiği gibi maalesef kendimize yetecek kadar tahıl ve gıda üretimi yapılamıyor, zaten bunu her zaman duyuyoruz. Ayrıca zaten çiftçilerde üretseler bile kar elde edememekten şikayetçiler ve bu yüzden çoğu tarım işlerini bırakıp köyünü tarlasını terk edip il veya ilçelerde farklı sektörlerde sanayi de işe girmektedirler. Öte yandan durum böyle olunca vatandaşlarımız arasında geçimini tarım ile kazanmaya çalışan kişilere devlet destekli olarak kamusal ve özel teşebbüs destekli olarak bankalar aracılığı ile kredi imkanı sağlanmaktadır. Tarım kredi kooperatifleri öncülüğünde sunulan bu kredi ürünleri ile ilgili en başta Ziraat Bankası olmak üzere farklı vadeler ve düşük faizli kredi ürünleri sunan bankalar bulunmaktadır. Tarımsal alanda faaliyet gösteren herkesin bu alanda çeşitli ihtiyaçları için sunulan bu kredi ürünleri mevsimsel farklılıklar da göz önüne alınarak verilmektedir.

ziraat çiftçi kredisi

ziraat çiftçi kredisi

Tarım kredisinin kullanımına yönelik olarak firma olan veya bireysel olarak uğraş veren kişiler ilk olarak kendi tarım alanı noktasında ihtiyaç arz eden hususları belirlemesi gerekmektedir. Sermaye olsun, gübre ve tohum olsun, çalışanların giderleri olsun, otomasyon sistemleri ve taşıtlar olsun ihtiyaçları belirleyerek ihtiyacın maddi boyutunu da göz önünde bulundurarak kısa vadeli veya uzun vadeli tarım kredisi kullanılabilmektedirler. Talep edilen kredi miktarına göre kısa vade seçilmiş ise genellikle yıllık üretime yönelik ihtiyaçlar için talep ediliyor. Talep edilen bu ihtiyaçlar genellikle tohum, gübre, yakıt, araç ve çalışan ihtiyaçları olup en fazla 12 aylık taksitler ile sunuluyor.

Tarım Kredisini Hangi Banka Verir

Tarımsal üretim yapan firmaların veya kişilerin talep edeceği kredi türü genellikle orta vadeli olduğundan ihtiyaçlarının daha çok tarımsal faaliyetlerin uzun soluklu olmasına yöneliktir. Orta vadeli kredi ürünleri genellikle 50 bin TL ile başlayıp maksimum da 500 bin TL kadar rakamlara çıkmaktadır. Bu kredi türlerinin vade miktarları ise en az 12 ay olup bankalarca değişiklik göstermektedir. Tarımsal alanda faaliyet gösteren kişi veya firmaların tarım kredisi nasıl alınır, sorusuna yönelik olarak genellikle Ziraat Bankası üzerinden verilen krediler akla gelir. Bankayı Tarım Kredi Kooperatifinin de tanımasından ötürü kredi almanın hem kolay olduğu hem de devlet desteğinin hiç eksik olmadığını biliriz. Her türlü tarımsal faaliyet gösteren kişilerin verecekleri teminatlara göre Ziraat Bankası üzerinde kredi başvurusunda bulunulur. Talep edilen kredi ile ilgili olarak bankanın cevabı zaten en kısa sürede müşteriye ulaştırılır. Kredinin onaylanması ile birlikte kredinin kullanımı yine Ziraat Bankası üzerinden gerçekleştirilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas