Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Ülkemizde gelir seviyesi düşük ve refah seviyesi düşük deniliyor fakat ülkemizde çok güzel ve modelli araçlar var. Bu modelli araç konusunda belki çoğu ülkeden daha ilerdeyiz. Çoğu insan etrafına bakıyor bende araba almalıyım diyor. Oysa ki çoğu kişi o şekilde düşünüp araba aldı. Peki nasıl aldı madem gelir düşük ülkede. Bu kişi ya birikim yaptı ya da taşıt kredisi çekti bu iki seçenek var. Genelde kredi çekiliyor çünkü bankalar sıfır ya da belli bir yaştaki ikinci el araçlar içinde kredi sağlamaktadırlar. İkinci el araçlarda bazı bankalar 5 yaşa kadar hatta bazı bankalar 10 yaşa kadar kredi vermekte. Ancak araç almak için araç kredisi çekecek olan kişiler bazı durumlara da dikkat etmeleri gerekiyor. Bankaların taşıt kredisi kampanyaları genelde farklılık göstermektedir. Mesela bazı bankalar alacağınız aracın %70’ine, bazıları %80’ine bazıları ise %100’üne kredi veriyor. Ayrıca bankalar taşıt kredisinde en fazla 48 ay vade ile kredi veriyorlar.

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir

Taşıt Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir

 Taşıt Kredisi Çekeceklerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yapmanız gereken öncelikle alacağınız aracın sıfır veya ikinci el olmasına karar vermeniz ve bütçenize göre karar vermeniz. Gelirinizin karşılayamayacağı kadar borca girerseniz alacağınız araç karşılığında çok büyük maddi sıkıntılara girebilirsiniz. Alınacak araç belirlendikten sonra bankaların taşıt kredisi kampanyaları çok iyi araştırılmalıdır ve analizler yapılmalı en uygun kredi seçilmelidir. Bütçenizi değerlendirip kredi alacağınız bankayı seçtikten sonra istenen evrakları toplamak kalıyor. Genelde şu şekilde olacaktır evraklar. Sıfır kilometre taşıt kredisinde proforma faturası istenir. 2. el araç kredisi başvurusunda ise noter tasdikli satış sözleşmesi ve araç ruhsatı talep edilmektedir. Bireysel taşıt kredisi başvurularında nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, maaş bordrosu talep edilir. Tüzel kişilik yani şirketlerin başvuruları için ticaret sicil gazetesi, mali tablolar, imza sirküleri ve vergi levhası istenmektedir.

Taşıt Kredisinin Masrafları Nelerdir

Ayrıca bilmeniz gereken taşıt kredisi veren bankalar kişilerden kredi tahsis ücreti yani kredi tutarının binde beşini almaktadır. Ayrıca satın almak istediğiniz araç bankaya olan borcunuz ödenene kadar krediyi aldığınız bankanın ipoteği altındadır. Bu durum banka borcu bitene kadar aracınızı satamamanız için yapılmaktadır. Ayrıca bazı bankalar taşıt kredisi kullandırırken alınacak araca kasko yaptırma zorunluluğu getirmektedir bu da ayrıca bir masraftır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas