Yaşlılık Aylığı Bağlandıktan Sonra Çalışma

yurtdisiborclanma

Yaşlılık Aylığı Bağlandıktan Sonra Çalışma

 

Yaşlılık aylığı bağlandıktan yani emekli olduktan sonra çalışmaya başlanması durumunda çalışmaya başladıkları tarihten itibaren ilk ödeme gününden itibaren maaşlarında SGK tarafından kesinti yapılır. Bu çalışma yurtdışında ya da yurtiçinde olsun kesinti yapılır. Yapılacak kesintiler emeklinin çalıştığı işyerinden almakta olduğu maaşı üzerinden değil prime esas kazancı üzerinden hesaplanır. Bu oranlar genel sağlık sigortası, kısa ve uzun vadeli sigorta kolları prim oranlarıdır. Çalışması sona eren emekli tekrar yaşlılık aylığının bağlanmasını istediğinde bunu SGK’ya bildirir. Yapılacak bildirimle çalışmaya başlamadan önce almakta olduğu maaşı üzerine uygulanması gerekli olan artış oranları uygulanır. Çalışmaya başlanmadan önceki maaşından sonra uygulanması gerekli olan artış oranı, kesilerek ödenen maaşına eklenir. Böylece bulunan rakam çalışma sona erdikten sonra emekliye ödenir.

4b’lilerin emekli olanları çalışmaya başladıklarında yapılacak kesintiler SGDP-Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintileridir.

4a kapsamındaki sigortalıların prim miktarları

Kısa Vadeli Sigorta Kollarında prime uygulanacak oran işveren payı % 1-6,5 toplamda 1-6,5, malüllük, yaşlılık ve ölüm durumunda prime uygulanacak oran işçi payı %9, işveren payı % 11 toplamda 20, genel sağlık sigortası primine uygulanacak oran ise; işçi payı % 5, işveren payı % 19,5- 28, toplamda % 33,5-42 dir.

4a kapsamındaki SGDP oranı işçi payı %7,5, işveren payı %24,5, toplamda %32 dir.

İşsizlik sigortası primi ise işçi payı %1, işveren payı %2, toplamda %1 dir.

Yaşlılık Aylığı bağlandıktan sonra yeniden çalışmaya başlanmasından sonra çalışmanın bitiminde tekrar yaşlılık aylığının bağlanması için yazılacak dilekçe örneği aşağıda verilmektedir.

SGK İl Müdürlüğü’ne

………sicil numarasıyla kurumunuz emeklisiyim. …………tarihinde emekli iken çalışmaya başlamıştım. Ancak işyerinden …….. tarihinde ayrıldım. Bu nedenle yaşlılık aylığımdan yapılan kesintinin durdurulmasını, çalışmaya başladığım gündeki kesintili maaşıma, sonraki yapılan artışlar da eklenmek sureti ile maaşımın tekrar tarafıma ödenmeye başlanmasını saygılarımla arz ederim…./…/2014

Eki: İşten ayrıldığıma ilişkin SGK dökümü ve işten ayrılış bildirgesi

Kimlik fotokopisi

Ad.Soyad İmza

Kaynak: Sosyal Güvenlik Bakanlığı Resmi Web Sayfası

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas