Zehirli Hayvanlar Hayat Kurtarıyor

dogaltip

Zehirli Hayvanlar Hayat Kurtarıyor

Yılan, akrep, kertenkele, salyangoz, arı zehirlerinin insan hayatına son verdiğini şimdiye kadar hep duyduk. Peki bu zehirlerin hayat kurtarabileceğini hiç düşündünüz mü? İngiltere’de ve Amerika’da araştırmacılar bunun üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Zehirlerin insan hayatına etkileri araştırılırken kronik rahatsızlıklar için de tedavi yöntemi, olarak kullanılmaya başlandı bile.

Arı Zehri Baş Ağrısına İyi Geliyor

Özellikle eklem rahatsızlıkları olanlar, migren ağrısı çekenler ve kronik ağrısı olanlar Amerika’da arı zehri ile ağrılarına son veriyor. Doktor kontrolü ile yapılan tedavilerde arı iğnesinin kronik ağrılara iyi geldiği saptandı. Ancak bu şimdilik çok yaygın bir tedavi yöntemi değil. Amerika’da bazı eyaletlerde uygulanıyor.

Yılan Zehri

Yılan zehri beyindeki kan pıhtılaşması, tansiyon, felç gibi bir çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılıyor. Alzheimer, beyin rahatsızlık ve fonksiyon bozukluklarının tedavisinde ilaçların bileşiminde yılan zehri kullanılmakta. Belirli oranlarda alınan zehir ilaç bileşiminde kullanılıyor. Ama sakın siz kendi başınıza bu ilacı yapmaya kalkmayın. Zira tıp bilimcileri zehri doğrudan ilaç bileşimine eklemiyor. Zehir önce kadavra bağışıklık sistemi güçlü bir hayvanın vücuduna entegre ediliyor. Daha sonra hayvanın bu zehre karşı oluşturduğu bağışıklık sistemi sonucu oluşturduğu doku örnekleri alınıyor. Bu doku örnekleri panzehir yapımında da kullanılıyor.

Deri Temizleyen Balıklar

Ayak nasırlarını, egzamaları, deri fazlalıklarını temizleyen bu balıklar birer şifalı hayvanlar. Her ne kadar bir çok ülkede sağlık endişesi olduğundan dolayı uygulanması yasaklanmışsa da bazı ülkelerde özellikle güzellik salonlarında pedikür için kullanılıyor. Tek ve en önemli risk enfeksiyon taşıma riski.

Kan Emen Sülükler

Özellikle varis, kan dolaşımı bozukluğu, uzuv kaybı gibi durumlarda sülüklerin kan akışını hızlandıran salgılaması nedeniyle bir tedavi aracı olarak bazı ülkelerde kullanılıyor. Doğal tıp yöntemleri içerisinde kullanılan sülükler sigara içen kişilerin kanlarının temizlenmesinde de kullanılıyor. Uzuv kaybı yaşayanlar için çok önemli doğal bir tıp yöntemi olabilir. Örneğin eli kopan ve yerine dikilen elin kan dolaşımını hızlandırarak uzvun eski işlevini sağlamaya faydası vardır. Ancak riskli noktası ise pıhtılaşmayı engelleyici salgısı pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalarda ani kan kayıplarına neden olabilecektir. Yukarıda bahsedilen tıp yöntemleri henüz genel geçer kabul edilmiş tıp yöntemleri değildir ve doktor kontrolü olmaksızın kesinlikle denenmemelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

lk Bahar Modaslk Bahar Modas